Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ana Sayfa

Ana Sayfa | İletişim | Bilgi Edinme

Meteorolojinin Sesi Radyosu Çevre ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojinin Sesi Radyosu
MSR

Duyurular & Faaliyetler


2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

Radyomuz Yeni Binasında Test Yayınlarına Başladı

30 Aralık 2010

Can ve mal kayıplarına sebep olan taşkın afetiyle mücadele kapsamında ülkemizin dört bir köşesinde 119 taşkın koruma tesisi Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu tarafından hizmete açıldı.

29 Aralık 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 119 taşkın koruma tesisinin toplu açılış merasimine iştirak etti.

129 milyon TL’ye mal olan bu tesisler ile 6’sı il, 29’u ilçe merkezi olmak üzere toplam 182 yerleşim biriminin ve yaklaşık 4 bin hektar tarım arazisinin taşkın zararlarından korunması sağlanacaktır.

Su yatırımlarında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 2003-2010 yılları arasında 900'den fazla tesisi tamamladıklarını, 801'inin de açılışını yaptıklarını ifade eden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Meksika'nın Cancun şehrinde düzenlenen taraflar toplantısında Türkiye'nin özel şartlarının tanındığını belirtti.

Türkiye'de yağışların bölgelere ve mevsimlere göre değiştiğine, su ihtiyacının yaz aylarında arttığına işaret eden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu sebeple suların baraj ve göletlerde biriktirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de son 20 senede 501 taşkın meydana geldiğini ve taşkınlardan etkilenen tarım alanının 582 bin hektarı aştığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kamu kurumlarının DSİ'den görüş almadan dere üzerlerine ve yataklarına yapı yapmamaları gerektiğini belirterek; “Vatandaşlar ve belediyeler dere yataklarına bina yapmamalılar. Taşkınlardan kaynaklanan ekonomik ziyanımız 2 milyar 100 milyon dolar olarak tahmin ediliyor” dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu, Zafer Havalimanı İmza Merasimine Katıldı…

22 Aralık 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerini kapsayan Zafer Bölge Havalimanı'nın inşaat sözleşmesi için düzenlenen imza merasimine iştirak etti.

Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması maksadıyla aynı anda 4 uçağın inip kalkabileceği Zafer Havaalanı, Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı olacak. İç ve dış hatlar olmak üzere yılda 2 milyon kişinin geçiş yapması düşünülen Zafer Havalimanı bu şehirlere ekonomik hareket kazandıracak.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, merasimde yaptığı konuşmada bölgesel havaalanlarının önemine değinerek şunları söyledi: ''Türkiye'de havaalanlarının sürekli işlemesini istiyorsak, uluslararası bir havaalanı olmasını istiyorsak mutlaka bölgesel havaalanları kurmamız gerekir. Bölge termal turizm için önemli bir merkez ve Zafer Havaalanı’nın yurt dışından geleceklere de hizmet edeceğine inanıyorum”.

Havaalanının yapılacağı alana meteoroloji istasyonu kurduklarını, uçuşların başlamasından önce bu istasyonu daha da büyüteceklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Zafer Havaalanı'nın yapılacağı bölgenin yeşillendirilmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. Zafer Havaalanı'nın yeşil, çevreci, dünyada parmakla gösterilen bir havaalanı olacağına inanıyorum”.

Havaalanının 36 ayda yapılmasının planlandığını söyleyen Bakan Eroğlu, temel atma merasiminde havaalanının yapımı konusunda sıkı pazarlık yapacağını belirtti.

Merasime; Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ile beraber Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal da iştirak etti.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zafer Havalimanı İmza Merasimi sonrası Meteorolojinin Sesi Mikrofonlarına duygu ve düşüncelerini aktardı.

Dinlemek için tıklayınız

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu TRT-TÜRK'te Masa Ekonomi programının konuğu oldu

17 Aralık 2010

Meksika’nın Cancun kentinde yapılan BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansında alınan kararları geniş bir şekilde anlatan Bakan Eroğlu, ayrıca gündeme dair pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

TRT Türk’te Bakan Eroğlu’nun katıldığı Masa Ekonomi programını buradan dinleyebilirsiniz.

Bakan Eroğlu, Sincan’da DSİ Yatırımları Temel Atma Merasimine İştirak Etti

15 Aralık 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ankara Çayı Islah Projesi, Nallıhan Belenalan Göleti ve Sulaması ile Şereflikoçhisar Peçenek Barajı Yol Rolekasyonu'nun ortak temel atma merasimine iştirak etti.

Sincan'da yapılan merasimde konuşan Bakan Eroğlu, Ankara Çayı'nın ıslahının yıllardan beri yapılması gerektiğini belirterek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptıkları bir görüşmede, Ankara Çayı'nı baştan sona ele almaya karar verdiklerini anlattı. Bunun üzerine ASKİ Genel Müdürlüğü’nün Ankara Çayı'na gelen atık suları kollektör ile toplayarak bunları arıtıp Ankara Çayı'nın kirlenmekten kurtarılmasını kararlaştırdıklarını söyleyen Eroğlu, DSİ ile de Ankara Çayı'nı temizlemesini ve etrafını taşla kaplayarak yeşil mesire alanı haline getirmesi konusunda anlaştıklarını ifade etti. Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ankara Çayı'ndan yaklaşık 6 milyon ton çamur çıktı. İsabet olmuş, buradaki temizliği yapmasaydık, en son yağmurlarda Sincan bölgesinin alçak kesimleri sular altında kalacak belki de milyonlarca lira zarara sebep olacaktı. Allah'a şükür bu temizliğin yapılmış olması böyle bir felaketi önledi. Şimdiden buraya yapacağımız maliyeti ödemiş, inşaatı yapmadan maliyeti karşılamış oldu. Bu, gerçekten önemli bir şey.”

Proje kapsamında, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün kollektörlerin büyük kısmını tamamladığını, Ankara Çayı'na akan lağım sularını temizlemek için atıksu arıtma tesislerini inşa ettiğini anlatan Bakan Eroğlu, projenin inşaatının bir yıla varmadan biteceğini umduklarını belirtti. Eroğlu, müteahhitlerden, gerekirse üç vardiya çalışmalarını isteyerek, Nallıhan Belenalan Göleti ve Sulaması inşaatının da kısa sürede bitirileceğini ve buradan yaklaşık yılda 1 milyon 750 bin lira ek gelir elde edileceğini ifade etti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, çevre konusunda değerli yatırımlara imza attıklarını belirterek; “2002 yılında, yani hükümetimizden önce bütün Türkiye'de lağım sularının yüzde 75'i doğrudan derelere akıyordu. Yapılanın büyük kısmı da Başbakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ben de İSKİ'nin Genel Müdürü iken İstanbul'da yaptıklarımızdı. 12 milyon nüfusun atık sularını o zaman biz toplayarak arıtmış, Haliç'i kurtarmıştık. Onu da çıkardığınız zaman bizden önce yapılan atıksu arıtma tesislerinin oranı yüzde 10 idi. Allah'a şükür şu anda toplanıp arıtılan atıksu miktarını bütün Türkiye'de yüzde 10'dan yüzde 73'e çıkardık. 7 misli bir başarı var. Ama bu yeterli mi? Yeterli değil. 2012 sonuna kadar yüzde 90'a ulaşacağız. Avrupa standartlarını yakalayacağız. Bu çevrecilik açısından çok önemlidir. Bizim hükümetimizden önce 21-22 milyon nüfusun katı atıkları toplanıyor, geri kalanı derelere atılıyordu, şu anda 41 milyonluk nüfusun katı atıkları toplanıyor. 2012 sonuna kadar 59 milyon nüfusun katı atıklarını toplamayı hedefliyoruz, işte çevrecilik budur. Gelmiş geçmiş hükümetler içinde en çevreci hükümet bizim hükümetimizdir. Çünkü havayı temizledik, suyu temizledik. Şimdi çöpleri de bertaraf ediyoruz'' dedi.

Hava kirliliğiyle mücadele kapsamında yapılan çalışmalara da değinen Bakan Eroğlu, ''Gazeteler İstanbul'da eskiden hava kirliliğinden korunmak için gaz maskesi dağıtıyordu. Şu anda İstanbulumuz, Ankaramız, İzmirimiz, Hakkari'den Edirne'ye kadar bütün şehirlerimizde havamız temiz, suyumuz temiz. Gerçekten bunlar gurur duyacağımız şeyler.” diye konuştu. Eroğlu, 2012 yılına kadar, 2 milyon 300 bin hektar alanda ağaçlandırma yapacaklarına dikkat çekerek, bugüne kadar 1,5 milyon hektarı ağaçlandırdıklarını söyledi.

Merasimde konuşan DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker ise Türkiye'deki yağış miktarının ve zamanının, bölgelere göre farklılık göstermesi sebebiyle suyun baraj ve göletlerde depolanmasının mecburi olduğunu söyledi. Koçaker, yönetilebilir su sistemi kurulması ve bir damla suyun bile değerlendirilerek israf edilmemesini hedeflediklerini ifade etti. Ankara çayının ıslahının 12 milyon 500 bin liraya mal olacağını dile getiren Koçaker, proje tamamlandığında Sincan ilçe merkezinin taşkınlardan korunacağını ve vatandaşların mal ve can güvenliğinin sağlanacağını söyledi.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna da Ankara Çayı'nın kokusundan dolayı Sincanlıların yıllardır balkonlara çıkamadığını, pencerelerini açamadığını belirterek, yapılan çalışmalardan dolayı ilgililere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, her üç projenin müteahhit firmalarını kürsüye çağırarak projelerin bitim tarihine ilişkin pazarlık yaptı ve firma yetkililerinden projelerin açılışının 11.11.2011 Saat 11.11'de yapılacağına ilişkin söz aldı. Daha sonra Eroğlu, diğer yetkililerle butona basarak, sembolik olarak Ankara Çayı Islah Projesi, Nallıhan Belenalan Göleti ve Sulaması ile Şereflikoçhisar Peçenek Barajı Yol Rolekasyonu'nun temelini attı.

Bakan Eroğlu, merasimin ardından Ankara Çayı'nın kenarına çam ağacı dikti. Merasim sonunda vatandaşlara 5 bin fidan dağıtıldı.

Bakan Eroğlu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansıyla Alakalı Basın Toplantısı Düzenledi

14 Aralık 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Meksika’nın Cancun kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansıyla alakalı bilgi verdi.

Türkiye’nin güçlü bir ekiple yer aldığı toplantıda 194 ülke temsilcisinin hazır bulunduğunu belirten Bakan Eroğlu, toplantı sonrasında imzalanan Cancun Anlaşması’nın karbon emisyonlarında daha ciddi azaltımlar öngördüğünü söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, “Cancun Zirvesi’nde, iklim değişikliği ile mücadele tedbirleri, zengin ekonomilerden yoksul ülkelere temiz teknolojilerin transferi ve orman kaybından kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılması konularında eyleme geçilmesi için anlaşmaya varıldı” dedi.

Bakan Eroğlu, Cancun Anlaşması’nda öne çıkan konuları şöyle sıraladı:

“Gelişmiş ülkelerin ‘azaltım hedefleri’ daha tartışılırken bu ülkelerin düşük karbonlu büyüme planları ve stratejileri geliştirmeleri ve raporlama yükümlülüklerinin devam etmesine karar verildi.

Gelişmekte olan ülkelerin azaltım faaliyetleri resmi olarak tanındı ve bu ülkelerin ulusal programlara uygun azaltım tedbirlerinin ve gelişmiş ülkeler tarafından gelişmekte olan ülkelere sağlanan destekler için kayıt sistemi kurulmasına ve gelişmekte olan ülkelerin 2 yılda bir ilerleme raporu hazırlamalarına karar verildi.

Kyoto Protokolü altında yürütülen müzakerelerin devam etmesine ve küresel sıcaklık artışının 2 derece ile sınırlandırılmasının küresel bir hedef olarak belirlenmesine karar verildi. Teknoloji icra komitesi ve iklim Teknoloji Merkezi ve Ağı kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca 2011 yılında 17. Taraflar Konferansı’nın Güney Afrika’da yapılması kararlaştırıldı.”

Toplantının en önemli neticelerinden birinin de yoksul ülkeleri sanayi kaynaklı emisyonlarda azaltım sağlamaya teşvik etmek için yeni bir fon kurulmasına karar verilmesi olduğunu anlatan Eroğlu, taşkın ve kıtlıklarla boğuşan yoksul ülkelere yapılacak yardımları yönlendirmek üzere kurulacak “Yeşil İklim Fonu”nun gelişmiş ve yoksul ülkelerden eşit sayıda seçilecek 24 üyeli bir kurul tarafından yönetileceğini belirtti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ayrıca AB, Japonya ve ABD’nin acil yardım olarak verecekleri 30 milyar dolar ile birlikte 2020 yılına kadar 100 milyar dolarlık daha yardım taahhüdünde bulunduklarını söyledi. Türkiye’nin tarihi küresel sera gazı emisyonları arasındaki payının sadece binde 4 olduğunu, daha fazla sera gazı salan ülkelerin emisyonların azaltılması için finansman ve teknoloji transferinde öncülük etmeleri gerektiğini dile getiren Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: “Bizim temel talebimiz uzun dönemli azaltım ve uyum faaliyetlerinde ekonomik ve sosyal kalkınma konuları başta olmak üzere milli ve bölgesel şartların göz önünde bulundurulmasıdır.

Türkiye hızlı bir büyüme süreci içerisindedir. Yıllık ortalama enerji ihtiyacımızdaki artış halihazırda yüzde 7 mertebesinde. Kalkınma sürecinde ülkemizin uzun vadeli enerji ihtiyacının da artması normaldir. Bu sebeple, ülkemizin herhangi bir yıl baz alınarak emisyon azaltım hedefi alması gerçekçi değildir. Biz bu çerçevede özgün şartlarımızı ortaya koyan bir bildirimde bulunduk. Türkiye ile benzer kişi başı sera gazı emisyonları profiline, ekonomik ve sosyal göstergelere sahip gelişmekte olan diğer ülke taraflarına sağlanmış olan esneklik ve desteklerden faydalanma talebimizi bildirdik.

İlk defa Cancun’da sadece Türkiye’nin adının geçtiği bir metni kabul ettirdik. Bolivya dışında bütün ülkeler alkışlayarak kabul etti. Cancun Anlaşması ile Türkiye’nin diğer BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi EK-I ülkelerinden farklı şartlara sahip olduğu bütün ülkeler nezdinde tanınmıştır. Ülkemizin finansman ve teknoloji yardımı yapma yükümlülüğü söz konusu değildir.”

Bu arada Bakan Eroğlu, gazetecilerin soruları üzerine, vatandaşları aşırı yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Meteorolojik tahminlerde isabet oranını yüzde 90’ın üzerine çıkarttıklarını anlatan Eroğlu, yağışların yarın doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun doğusunda kar şeklinde olacağını, Akdeniz bölgesinde şiddetli yağışla birlikte fırtına beklendiğini ve yağışların hafta sonuna kadar süreceğini belirtti. Aydın’da bir çiftin sele kapılarak hayatını kaybettiğini anımsatan Eroğlu, bu olaya çok üzüldüğünü ifade etti.

Bazı vatandaşların akıntıları önemsemeyip ‘buradan geçerim’ düşüncesiyle hareket ettiğini belirten Eroğlu, kendisinin Malkara’da şiddetli bir akıntıdan aracını kenara çekerek kurtulduğunu anlattı. Bakan Eroğlu, “Vatandaşlarımız dikkatli olmalı, gerekirse aracını kenara çekerek beklemeli” dedi.

Eroğlu, şunları söyledi:
“500 yılda, 1000 yılda bir gelen yağışlar söz konusu olabiliyor. Böyle yağışlarda sel önüne geleni alır götürür. Geçmişte yağışlar rejim dahilinde yağardı, şimdi bakıyorsunuz yıllık yağışın dörtte biri 48 saat içerisinde yağıyor.” Vatandaşları dere kenarına ev yapmamaları konusunda uyaran Eroğlu, dere ıslahının yanında ağaçlandırmayla da taşkınların önüne geçmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Eroğlu, adı mera olarak yazılmış ancak mera niteliği taşımayan yerleri ağaçlandıralacağını belirtti.

Vatandaşları sobadan zehirlenmelere karşı da uyaran Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, sobaların uygun yakılmadığında, ters rüzgarlarda zehirlenmelere sebep olduğunu anımsattı.

Pek çok binada baca temizliklerinin yapılmadığını belirten Bakan Eroğlu, “Bazı binalarda bacalar tekniğine uygun şekilde yapılmamış. Zehirlenmelere karşı bunlara dikkat edilmeli, bacalar kış gelmeden temizlenmeli” diye konuştu.

Yeni Binamız Tamamlanmak Üzere

14 Aralık 2010

Ülkemizin Biyolojik Çeşitliliği

14 Aralık 2010

Anadolu, bir kıtanın sahip olabileceği bütün ekosistem ve habitat özelliklerine tek başına sahiptir. Ülkemiz Biyolojik Çeşitlilikte 27 AB ülkesinin toplamından daha zengindir. “Biyolojik Çeşitlilik Ulusal Odak Noktası” olan Çevre ve Orman Bakanlığı, geleceğe olan sorumluluğunun bilinciyle çok önemli projeler gerçekleştirmektedir.

Ülkemizin biyolojik çeşitliliği ile ilgili sunuyu izlemek için tıklayınız

Libya ile “Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği” Anlaşması İmzalandı

13 Aralık 2010

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Libya Sağlık ve Çevre Bakanlığı arasında ''Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması'' imzalandı. Bakanlıkta önceki gün gerçekleştirilen görüşmelerde Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Muhammed Mahmud Hicazi, Türkiye ve Libya arasında çevre ve orman alanlarında ortaklaşa gerçekleştirilebilecek işbirliği imkanlarını ele aldı.

Bu görüşmede konuşan Bakan Eroğlu, iki ülke arasında köklü tarihi ilişkiler bulunduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirmeyi arzu ettiklerini belirtti. Çevre, orman, erozyon, küresel iklim değişikliği ve uzman değişimi gibi alanlarda birlikte çalışma yapmayı planladıklarını ifade eden Eroğlu, Libya ile her türlü işbirliğine kapıların açık olduğunu söyledi.

Hicazi de son dönemde Türkiye ve Libya arasındaki ilişkilerin ivme kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri çevre alanında yapılacak ortak çalışmalarla daha iyi noktalara taşıma arzusunda olduklarını belirtti.

Önceki gün yapılan görüşmeleri müteakip imza merasimi için bir araya gelen heyetlerin istişarelerinin ardından konuşan Bakan Eroğlu, Libya heyeti ile yapılan görüşmelerde taşkın, kuraklık, deniz kirliliği ile mücadele, iklim değişikliği, meteoroloji faaliyetleri, çevresel etki değerlendirilmesi, tabiat ve biyolojik çeşitliliğin korunması, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü konularında işbirliği yapılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, çöllerden gelen tozlar, rüzgar erozyonu konularında Türkiye, Suriye, Katar, Irak ve İran ile kurulan çalışma grubuna Libya'nın da dahil edileceğini, ayrıca Mısır, Yemen ve Moritanya'nın da gruba katılmak istediğini dile getirdi. Eroğlu, Akdeniz Bölgelerindeki İklim Değişikliği ile Mücadele Grubu'na Libya'nın da dahil olacağına işaret etti. Gelecek yıl Türkiye'de Akdeniz bölgesindeki iklim değişikliği ile ilgili olarak bir forum düzenleneceğini anlatan Eroğlu, Mayıs ayında İstanbul'da ''2. Su Forumu''nun yapılacağını da söyledi.

Avrupa'nın en büyük Yangın Eğitim ve Harekat Merkezi'nin Antalya'da kurulduğuna işaret eden ve bu merkezde başka ülkelerin uzmanlarına da eğitim verildiğini belirten Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: ''Türkiye, yangın ile mücadele konusunda bölge lideri. Bölgedeki bütün ülkelere yardım ediyor. En son İsrail, Suriye, Makedonya, Yunanistan, Arnavutluk, Gürcistan, Kıbrıs'ta çıkan yangınlara müdahale ettik. Ekiplerimiz çok büyük başarı sağladı, hemen hemen gittikleri her ülkede yangını söndürüp döndüler. Orman yangınları konusunda Libya ile de çalışma yapacağız. Ayrıca, Suriye ve Yunanistan'a da yangın mücadele sistemini ve yangın harekat merkezlerini kurmak için çalışma içindeyiz. Suriye'deki hemen hemen bitti, Yunanistan'a kurmak için çalışma içindeyiz.''

Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Muhammed Mahmud Hicazi, Türkiye ile Libya arasındaki işbirliğini güçlendirmek için 'Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması'' imzaladıklarını belirtti. Hicazi, dün heyetler arasında yapılan görüşmelerde, iklim değişikliği, ormanların geliştirilmesi, su-hava kirliliği ve sanayi-tarımsal atıklar ile mücadele konularının ele alındığını kaydetti.

Bakan Eroğlu, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı’nda

10 Aralık 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Çağlar'ın da katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı çerçevesinde düzenlenen yüksek düzeyli toplantıya iştirak ederek bir konuşma yaptı. Meksika’nın Cancun şehrinde 29 Kasım’da başlayan ve 10 Aralık tarihinde sona erecek olan Konferans’ta konuşan Bakan Eroğlu, sözlerine Türkiye Cumhuriyeti adına Meksika hükümetine ve Meksika halkına toplantıya ev sahipliği yaptıkları için teşekkür ederek başladı. İklim değişikliği ile mücadele konusunun hiçbir ülke tarafından tek başına çözülecek bir mesele olmadığını kaydeden Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ekonomik, çevresel ve sosyal geleceğin planlanması için bu konferansın başarıyla sona ermesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele için yaptığı çalışmalardan bahseden Bakan Eroğlu, bu çalışmaların enerji, sanayi, ulaştırma, tarım, ormancılık, atık yönetimi ve konuya ilişkin konular kapsamında yürütülen kapsamlı proje ve programlardan oluştuğunu söyledi.

Yürütülen çalışmalar ve yapılan yatırımlar sonucunda su, rüzgar ve jeotermal potansiyelinin daha verimli şekilde kullanılacağını vurgulayan Eroğlu, , 2023 yılı itibari ile toplam enerji üretiminde yenilenebilir enerji payının %30 seviyesine çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ulaştırma sektöründe, toplu taşımayı geliştirmek ve yaygınlaştırmanın yanı sıra, araçlarda yakıt kalitesini iyileştirmek ve biyo-yakıt kullanımı desteklemek üzere yatırımların teşvik edildiğini, bu sayede yutak alan olan ormanlarında korunduğunu ifade etti. Türkiye’de yapılan en önemli çalışmalardan birinin de 5 yıl içinde 2,3 milyon hektar alanın ağaçlandırılması olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, orman yangınları ile mücadelede de kayda değer bir yol kat edildiğini ve bu alanda güçlü ve uzun vadeli yatırımların planlamasının yapıldığını anlattı.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2012 sonrasına yönelik rejim kapsayıcı, adil ve dengeli olmalıdır. Bununla birlikte bu süreç bize bazı esneklikler de sağlamalıdır. Bu bizim uzun vadeli ve adil bir anlaşmaya ulaşmamız için tek yoldur. Bununla birlikte, uzun dönemli azaltım ve uyum faaliyetlerinde ekonomik ve sosyal kalkınma konuları başta olmak üzere ulusal ve bölgesel şartlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Gelişmiş ülkelerin tarihsel sorumlulukları dikkate alındığında, sera gazı emisyonlarının azaltılması için finansman ve teknoloji transferinde öncülük etmeleri gerekmektedir. Taraf ülkelerin sözleşme kapsamında sınıflandırılmasında dikkat edilen kriterlerin günümüz gerçeklerini ve ihtiyaçlarını yansıtmadığına inanıyoruz. Bu sebeple, bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyoruz”.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 7.Taraflar Konferansında Türkiye’nin özel koşulları tanınarak, Ek-2’den EK-1 ülkeleri arasında özel bir konumda yer aldığını belirten Bakan Eroğlu, bunu takiben Türkiye’nin, sözleşmeye taraf olduğunu söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;
Türkiye’nin özel şartlarına vurgu yapmak istiyorum. Türkiye BMİDÇS’ de Ek-1 ülkesi ve OECD’ye üye bir ülkedir. Türkiye’nin tarihsel toplam sera gazı emisyonları EK-1 ülkeleri ile kıyaslandığında daha düşük seviyededir. Aslında, Türkiye’nin tarihi küresel sera gazı emisyonları arasındaki payı sadece ve sadece binde dörttür. Türkiye hızlı bir büyüme süreci içerisindedir. Bu süreç, enerji ihtiyacı talebini önemli ölçüde arttırmaktadır. Elektrik enerjisi ihtiyacındaki yıllık ortalama artış hâlihazırda %7 mertebesindedir. Kalkınma sürecinde ülkemizin uzun vadeli enerji ihtiyacının artması öngörülmektedir. Bu sebeple, ülkemizin herhangi bir yıl baz alınarak emisyon azaltım hedefi alması gerçekçi değildir. Bizim hedefimiz olağan senaryodan emisyon azaltımı sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye özgün şartlarını ortaya koyan bir bildirimde bulunmuştur. Müzakerelerde bu konular temel alınmış olup, şimdi karar alınma noktasına gelinmiştir.

“Temel maksadın Türkiye’nin Sözleşmeyi daha iyi uygulayabilmesini teminen, Türkiye ile benzer kişi başı sera gazı emisyonları profiline, ekonomik ve sosyal göstergelere sahip gelişmekte olan diğer ülke taraflarına sağlanmış olan esneklik ve desteklerden faydalanmaktır” diyen Bakan Eroğlu, bütün taraflar için kabul edilebilir ve uygulanabilir sonuçlar alınmasını istedi.

İkili Görüşmeler

Çevre ve Orman Bakanı Prof Dr. Veysel Eroğlu, konferans çerçevesinde ayrıca Yemen, Çin Halk Cumhuriyeti ve Moritanya bakan ve yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Bakan Eroğlu’nun Yemen Çevre ve Su Bakanı Abdulrahman Fadel Al-Eryani ile 8 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiği ikili görüşmede Türkiye’nin konferansta sunduğu, özel konumunun tanınması konusundaki önerinin grup tarafından desteklenmesini talep etti. Yemen Çevre ve Su Bakanı, ülkemizin özel şartlarını anladıklarını, Türkiye’nin özel şartlarını tanıyan taslak COP karar metninin konferans kararı haline dönüşmesi konusunda ülkemize destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Ayrıca Yemen heyeti, çevre koruma, özellikle toz taşınımı ve rüzgar erozyonu, ağaçlandırma, iklim değişikliğiyle mücadele konularında Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak, bu konularda ikili işbirliğini geliştirmk istediklerini ifade ettiler. Bu talepler neticesinde, Yemen ile Çevre ve İklim Değişikliği alanlarında ikili işbirliğinin ilerletilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Bakan Eroğlu, 9 Aralık 2010 tarihinde Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Ba Housseynou Hamady ile bir araya geldi. Moritanya Çevre Bakanı görüşmede, ülkesinin çölleşme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını, Türkiye’nin ağaçlandırma, ormancılık ve çölleşmeyle mücadele alanlarındaki engin deneyimlerinden faydalanmayı arzu ettiklerini ifade etti. Bakan Eroğlu ise Moritanya’ya karşılaştıkları güçlükler ile mücadelede yardım etmekten memnuniyet duyacaklarını bu bağlamda ağaçlandırma, modern sulama teknikleri, kuraklık ile mücadele, kuraklığa dayanıklı ağaç türleri gibi konuları da içeren ikili işbirliği anlaşma taslaklarının hazırlanarak Ocak ayı içerisinde Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile iletileceğini dile getirdi. Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı, yapılacak işbirliğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu’nu Moritanya’ya davet etti.

Bakan Eroğlu ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Xie Zhenhua ile de bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında son dönemde hızla gelişmekte olan siyasi ve ekonomik ilişkiler, müzakerelerin gidişatı ve ülkemiz tarafından konferansa sunulan, Türkiye’nin özel durumuna ilişkin kararlar ele alındı. Ayrıca Çin ve Türkiye arasında hızlı tren, hidroelektrik santralleri ve diğer sanayi sektörlerinde yapılması öngörülen işbirliği konularına iklim değişikliğinin de eklenmesi hususunda görüş birliğine varıldı.

HÜKM-Ü ŞERİF “REMZİ GÜR KOLEKSİYONUNDAN FERMAN SERGİSİ” ANKARA’da

1 Aralık 2010

İş adamlığının yanı sıra çok yönlü koleksiyonerlik anlayışına da sahip olan Remzi Gür; hat, ferman, berat ve tuğralardan oluşan geniş ve kıymetli bir koleksiyonun sahibi.

Bu yılın Eylül-Ekim aylarında İstanbul’da Cennet Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda izleyiciyle buluşan “Remzi Gür Koleksiyonundan Ferman Sergisi", şimdi de Ankara’da.

İstanbul’da onbine yakın sanatsever ve araştırmacının ziyaret ettiği sergi, 1 Aralık 2010 tarihinde Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Fahri Korutürk Salonu’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak 'ın da katıldığı açılış törenine Başbakanlık BHi Müşaviri ve Çevre ve Orman Bakanı Danışmanı Fatih Öznur'un yanı sıra çok sayıda milletvekili ve üst düzey bürokrat da katıldı.

Remzi Gür’ün koleksiyonundan 64 nadide parçanın yer aldığı sergide fermanlar; padişahlara ve emr-i şeriflerin yazıldığı kişilere göre kronolojik bir sıralama ile sunuluyor. Sergi bu sıralamaya göre; Sultan II. Selim Han’ın 28 Şevval 974 Hicri (17 Mayıs 1567) tarihli bir atama emri ve tuğrasını taşıyan hükm-ü şerif ile başlayarak, Sultan Mehmed VI. Vahdettin Han’ın 20 Rebiülahir 1338 Hicri (12 Ocak 1920) tarihli Umur-i Hariciye Nezareti’ne gönderilen Şehbenderlik (Başelçilik) hükm-ü şerifi ile son bulmaktadır.

Sergi açılışını Meteorolojinin Sesi Radyosu adına takip eden muhabir arkadaşımız İnci Topak Akın’ın Sayın Remzi GÜR ile yaptığı röportajı dinlemek için tıklayınız

Bakan Eroğlu 2009-2010 Su Yılını Değerlendirdi

1 Aralık 2010

SU YILI DEĞERLENDİRMESİ-2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, 1 Ekim 2009-30 Eylül 2010 tarihleri arasını kapsayan 2009-2010 Su Yılının değerlendirmesini yaptı.

2009-2010 Su Yılı'nda yağışların çok iyi geçtiğini belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

''Yağışlar ortalamanın üzerinde seyretmiştir. Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması 640 milimetredir. Bu su yılında 745 milimetre ile normalin üzerinde yağış meydana gelmiştir. 2009-2010 Su Yılı su açısından verimli olmuştur. 2008-2009 Su Yılı'nda yağış miktarı 711 milimetre olmuştur. Hakikaten 2006-2007 ve 2007-2008 su yıllarında çok şiddetli kuraklık yaşadık. Küresel iklim değişikliğine bağladılar. 'Türkiye'nin hiçbir ilinde su akmayacak' dediler. O krizi çok iyi bir şekilde atlattık. Bunun akabinde sulak yıl geldi. Bu su yılında yağışlarda, normale göre yüzde 16 oranında, geçen yıla göre de yüzde 5 oranında artış meydana gelmiştir.''

Bakan Eroğlu daha sonra Baraj ve Göletlerin Durumu ile İçme Suyu ile ilgili açıklamalarda da bulundu…..

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ''KKTC İçmesuyu Temini Projesi'' kapsamında Anamur civarında Alaköprü Barajı'nı inşa edeceklerini ve bu barajda toplanan suyun denize döşenecek boru hattı ile KKTC'deki Geçitköy Barajına aktarılacağını söyledi. Dünyada ilk kez uygulanacak bu proje ile toplam 107,2 kilometre uzunluğundaki hat ile yılda 75 milyon metreküp suyu KKTC'ye ileteceklerini ifade eden Eroğlu, boru hattının deniz seviyesinin 250 metre altına askıda olacak şekilde döşeneceğini dile getirdi.

Sn. Bakanımızın Toplantıda Yaptığı Sunu

Sn. Bakanımızın Toplantıda Yaptığı Konuşma

Afyonkarahisar’da Rekor Bayramlaşma

22 Kasım 2010

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 17-20 Kasım arasında Afyonkarahisar ve ilçelerinde 32 bin kişinin elini tek tek sıkarak bayramlaştı.

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Eroğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla 17-20 Kasım arasında Afyonkarahisar merkez ile Şuhut, Emirdağ, Bolvadin, Sultandağı, Çay, Çobanlar, Dinar, Evciler, Kızılören, Sandıklı, Hocalar, Sinanpaşa, İhsaniye, İscehisar ve Bayat'ta 32 bin kişinin elini tek tek sıkarak, bayramlarını kutladı.

Eroğlu, bayramlaşma törenlerinde yaptığı konuşmalarda, bayramların toplumsal barış ve kaynaşmayı güçlendirmeye, insanların diğer insanları sevindirmesine vesile olan müstesna zamanlar olduğunu vurguladı.

Bakan Eroğlu, ayrıca “Bizim başarımızın sırrı, vatandaşlarımızdan aldığımız pozitif enerjidir. Aldığımız bu güç ve destekle var gücümüzle halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Kurban Bayramı Mesajı

12 Kasım 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Radyomuz dinleyicilerinin Kurban Bayramını özel bir mesaj yayınlayarak kutladı. Bayram mesajını buradan dinleyebilirsiniz.

Meteorolojinin Sesi Radyosu Yeni Yaşında Yeni Yerinde

10 Kasım 2010

Çevre ve Orman Bakanı Danışmanı ve Genel Yayın Yönetmenimiz Sayın Fatih ÖZNUR, Meteorolojinin Sesi Radyosu'nun yeni binasının inşaat alanında incelemelerde bulundu. ÖZNUR, yetkililerden bilgi alarak, yeni yıldan önce bütün eksikliklerin giderilmesi talimatını verdi. 50. yaşına girmeye hazırlanan Meteorolojinin Sesi Radyosu yılbaşından itibaren dinleyicilerine yeni hizmet binası ve stüdyolarından seslenecek.

Binamızın yapılışının videosunu izlemek ister misiniz?

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali Radyomuzda "Önce Sağlık" Programına katıldı ve Genel Yayın Yönetmenimizi ziyaret etti

9 Kasım 2010

Radyomuz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Öznur'u ziyaret eden Kızılay Başkanı Tekin Küçükali “Meteorolojinin Sesi Radyosu Türkiye için değerli ve önemli bir radyo olduğu kadar Türk Kızılay’ı içinde çok kıymetlidir” diyerek Türk Kızılayının Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu hava tahmin raporları ve uyarıları sayesinde önlemlerini daha erken alarak çalışmalarını buna göre yaptıklarını söyledi. Radyomuzun çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Kızılay Başkanı Küçükali başarılar diledi.

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali daha sonra Hakan Serbes’in hazırladığı “Önce Sağlık” programına katılarak Kızılay’ın yurt içinde ve yurt dışındaki çalışmalarını anlattı. Programı buradan dinleyebilirsiniz.

Zaman Gazetesi Cumartesi Ekinde Radyomuza Yer Ayırdı

6 Kasım 2010

...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Radyomuza Özel Bir Röportaj Verdi

4 Kasım 2010

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar ve Mesleki Sohbetler programının yapımcısı Burçak Ateş, yeni yayın döneminin ilk programında Meteoroloji Mühendisliğini konuştular. Programı buradan dinleyebilirsiniz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da 10 Tesisi Hizmete Açtı

31 Ekim 2010

Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarca tamamlanarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10.10.2010 tarihinde Aydın’da açılan 10 adet dev tesisin ardından 10 tesis daha tamamlanarak hizmete girdi.

GAP çerçevesinde yapılan ve iki önemli sulama yatırımının da içinde bulunduğu tesisler, Başbakan Erdoğan tarfından Şanlıurfa'da yapılan bir merasimle açıldı.

Merasime, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu da iştirak etti.

Şanlıurfa Topçu Meydanı’nda düzenlenen merasimde vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, “Biz bölgenin kaderini değiştirmeye ahdettik” dedi.

Her hafta Türkiye’nin çeşitli illerinde toplu açılışlar yaparak yeni okullar, hastaneler ve yolların ülkeye ve millete kazandırıldığını anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yılda sadece DSİ tarafından 174'ü baraj ve gölet, 140'ı sulama, 32'si içme suyu temini ve 430'u taşkın koruma olmak üzere 791 tesisin hizmete alındığını kaydetti.

GAP ile bölgenin cazibe merkezine dönüşeceğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: “Ne yaparlarsa yapsınlar biz yatırımlara son sürat devam edeceğiz. Biz bölgenin kaderini değiştirmeye ahdettik. Bu ahdimizi inşallah yerine getireceğiz. 1936'dan beri bitirilemeyen Güneydoğu Anadolu Projesi'ni (GAP) inşallah biz bitireceğiz. Şanlıurfa'yı, onunla birlikte tüm GAP'ı, Türkiye'nin de dünyanın da tahıl ambarına, cazibe merkezine dönüştüreceğiz.”

Yurdun çeşitli yerlerinde tamamlanan tesisler için Şanlıurfa’da düzenlenen toplu açılış merasiminde konuşan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da daha önce temeli atılıp unutulmuş tesislerin hızla tamamlandığına dikkat çekerek “bizden önceki iktidarların temeli atarak unuttuğu dönemler, vatandaşlarımızın hafızalarındadır. Bizler ise tamamladığımız tesisleri 10’ar 10’ar 20’şer 20’şer toplu olarak açıyoruz. Tek tek açsak başka bir iş yapmaya vakit bulamayız” diye konuştu.

Sekiz yılda Şanlıurfa’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, açılan tesislerle toplam 66 bin hektar tarım arazisinin suya kavuştuğunu hatırlatarak “Şanlıurfa’mızın bereketli topraklarını suya kavuşturduk. Bugün ise burada susuz Harran Ovasını suya kavuşturacak bölgeye bereket getirecek Harran Ovası Sulaması 6. Kısım ve Yukarı Harran Ovası Sulamasını açıyoruz. Yine bizim dönemimizde Şanlıurfa HES inşaatı tamamlanarak, yılda 124 milyon kilowatt. saat enerji üretimine başlamıştır. Şanlıurfa’nın 2050 yılına kadar içmesuyu mükemmel bir içmesuyu arıtma tesisiyle arıtıldıktan sonra şehre verilmiştir” dedi.

Gelecek nesillere daha yeşil, daha temiz, daha yaşanabilir bir Türkiye bırakmak maksadıyla gece gündüz çalışıldığını ifade eden Bakan Eroğlu, atık bertarafından ağaçlandırmaya, atıksudan meteorolojik gözleme kadar çok çeşitli alanlarda önemli projelerin hayata geçirildiğini anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Şanlıurfa'da açılışı yapılan 10 tesis:
- Şanlıurfa Harran Ovası 6. Kısım Sulaması
- Şanlıurfa Yukarı Harran Ovası Sulaması Şebekesi
- Balıkesir Havran Barajı
- Şırnak Barajı
- Isparta Şarkikaraağaç Köprüköy Barajı ve Sulaması
- Kahramanmaraş İçme Suyu Arıtma Tesisi
- Zonguldak İçme Suyu Derivasyon Tüneli ve Regülatörü
- Sivas Karacalar Barajı Sulaması
- Yozgat Yerköy Yenimahalle Sulaması
- Kayseri Zamantı Derivasyon Tüneli ve Regülatörü

Ilısu Köyü Sakinleri Yeni Evlerinin Anahtarlarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Elinden Aldılar

31 Ekim 2010

Yapımı TOKİ tarafından gerçekleştirilen Yeni Ilısu Köyü’nün 48 konutunun anahtarları, düzenlenen merasimle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hak sahiplerine dağıtıldı.

Merasim öncesinde Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ilısu Baraj şantiyesinde Başbakan Erdoğan’a çalışmalarla alakalı brifing verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Köyü konutlarının anahtar teslim merasiminde yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı’ndan etkilenen yerleşim yerlerinin yeniden inşası konusunda TOKİ tarafından yürütülen çalışmaları bizzat takip ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Bu barajla birlikte artık 'Su akar Türk bakar' demeyeceğiz 'Su akar Türk yapar' diyeceğiz. Burada sadece içinde yaşamak için konut yapılmadı. Burada aynı zamanda yeni bir hayat tarzının, örnek bir yerleşim tarzının yerel mimarisiyle burada nasıl olabileceği gösterildi. Projeden etkilenen vatandaşlarımızın mağdur olmaması için seralar inşa edildi. Vatandaşlarımız bu seralarda domates, kırmızıbiber yetiştirecek ve buradan gelir sahibi olacak. Ayrıca Ilısu Köyünün çevresindeki 200 dekarlık alana 3 bin 100 adet aşılı badem fidanı dikildi. Bunların gelirinin tamamı köy sakinlerine ait olacak.''

GAP çerçevesinde Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde enerji ve sulama maksatlı 22 barajın kurulmasını, 1 milyon 820 hektar toprağın suyla buluşmasını ve 27.3 milyar kilovatsaat enerji üretilmesini öngördüğünü anlatan Başbakan Erdoğan ''Biz iktidara geldikten sonra bu projenin yeterli hızla ilerlemediğini gördük. Hemen kolları sıvadık. Bir GAP Eylem Planı hazırladık. 2008 yılında hayata geçirdiğimiz bu planda GAP'ı en kısa zamanda tamamlamayı hedefledik. Tamamlanan sulama projelerini 2 katından fazla artırarak yüzde 28'e ulaştırdık. İnşallah 2013 yılına kadar bölgede suya kavuşmamış toprak bırakmayacağız. Tamamlanan her barajın, hizmete açılan her sulama projesinin, ülkemiz ekonomisi için katkı, burada yaşayan insanlar için iş, istihdam ve gelir anlamına geldiğini biliyoruz. Ilısu Barajı, GAP'ın en önemli bölümlerinden biridir. Mardin ve Şırnak illeri sınırlarında yer alan bu proje tamamlandığında bin 200 megavat kurulu gücüyle Türkiye'nin en büyük dördüncü barajı olacak.” dedi.

Konuşmasının ardından yapımı tamamlanan 48 konuttan 10’unun hak sahibini eşleri ile birlikte sahneye davet eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, evlerin anahtarlarını kadınlara teslim etti.

Merasimin ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler köy evini gezerek, buradaki takı kursunu ziyaret etti. Köy camisini de gezen Başbakan Erdoğan, cami bahçesine çam ağacı dikti.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

28 Ekim 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını bir mesaj yayınlayarak kutladı. Bakan Eroğlu'nun Cumhuriyet Bayramı mesajını buradan dinleyebilirsiniz.

DMİ Genel Müdürü Mehmet Çağlar'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

28 Ekim 2010

DMİ Genel Müdürü Mehmet Çağlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını bir mesaj yayınlayarak kutladı. Genel Müdür Çağlar'ın Cumhuriyet Bayramı mesajını buradan dinleyebilirsiniz.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Keçiören’de Açılışlara Katıldı

24 Ekim 2010

Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin en büyük ikinci akvaryumu ile Emir Timur Parkı ve Belören Sokağı’nın açılışı Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

Bir şölen havasında geçen açılışların ilk durağı Emir Timur Parkı’ydı. Parka gelişinde Keçiörenlilerin ve çevre gönüllüsü çocukların alkış ve tezahüratlarıyla karşılanan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu burada “Çevre Çiçekleri” üyesi çocukların konuşmalarını dinleyip, seğmen gösterisini izledi. Parkın açılışında kısa bir konuşma yapan Bakan Eroğlu; çocukların görüşlerinin de alınmasının güzel bir uygulama olduğunu belirterek, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza değer verdiği, onların görüşleri istikametinde park yaptığı için Sayın Başkanımızı tebrik ediyorum” dedi.

Parkın açılışının ardından Bakan Eroğlu Türkiye’nin ikinci büyük akvaryumu olan “Deniz Dünyası”na geldi. Burada da “Çevre Çiçekleri Hareketi” gönüllüsü çocukların sevgi gösterileriyle karşılanan Bakan Eroğlu açılış öncesinde, Keçiören Belediyesi’nin bir yıldır yürüttüğü Çevre Çiçekleri Hareketi’nde yer alan Çevre Müfettişi çocuklarla birlikte çöp topladı.

Deniz Dünyası adıyla hizmete açılan akvaryumun dünyadaki sayılı örneklerden biri olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu; “Bu akvaryumu herkesin, bilhassa yavrularımızın görmesini istiyorum. Eğitici öğretici bu akvaryumda, ta Hint Okyanusu’ndan Kızıldeniz’e, Amazon nehrindeki balıklardan Türkiye’deki bütün balıklara, timsaha kadar deniz hayvanlarını görmek mümkün” şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Deniz Dünyası’nın açılışını gerçekleştiren Bakan Eroğlu ve beraberindekiler akvaryumu gezdi. Akvaryumdaki dalgıçlarla işaretleşen Bakan Eroğlu ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak balıklara yem vererek beslediler ve akvaryumda bulunan tüpün içine girerek basın mensuplarına poz verdiler. Bakan Eroğlu ayrıca eğitim çalışmaları için ayrılan salonda çocuklara “Çevre” konulu bir de ders verdi. Bakan Eroğlu'nun çocuklara verdiği ilk çevre dersini dinlemek için tıklayınız.

Kent Ormanı Müjdesi

Akvaryumun ardından Belören Sokağı’nın açılışını gerçekleştiren Bakan Eroğlu ve beraberindekiler vatandaşlarla birlikte yürüyerek konserin yapılacağı alana geçtiler. Konser alanında toplananlara hitap eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığına bağlı en eski genel müdürlüklerinden biri olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nü de bünyesinde barındırması dolayısıyla Keçiören’le ayrı bir gönül bağları olduğunu belirterek, Keçiörenlilere Kent Ormanı oluşturulacağı müjdesini verdi. Keçiören Belediyesi’nin projeleri arasında yer alan Gümüşdere’nin yeniden kente kazındırılması projesine de destek verdiklerini sözlerine ekleyen Bakan Eroğlu, vatandaşlardan çevreyi kirleten sıvı atık yağların ve pillerin toplanması konusunda destek istedi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Radyomuzu Ziyaret Etti

22 Ekim 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun da katılımıyla gerçekleşecek olan Keçiören Belediyesi'nin Çevre Çiçekleri "Temiz Keçiören" projesi tesislerinin açılışıyla ilgili bilgileri vermek üzere Radyomuzu ziyaret eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Haber Aktuel Programında İnci Topak Akın'ın sorularını yanıtladı. Programı dinlemek için tıklayınız.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bugün Gazetesine özel bir röportaj verdi

11 Ekim 2010

Veysel Eroğlu BUGÜN'e konuştu

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Veysel Eroğlu, son günlerde ismi en çok gündeme gelen bakanlardan. Bakan Eroğlu, Seda ŞİMŞEK'in soruların yanıtladı.

Türkiye'nin en tanınmış 5 akademisyenin hazırladığı Allioni Raporunda kazı heyetinin uygulamalarına ilişkin ilginç tespitlerde bulunulduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Çıkan objelerden hiçbiri teslim edilmemiş. Bununla ilgili tahkikat isteyeceğiz" dedi.

İstanbullu hanımlar bel fıtığını unuttu

Allioni tartışmalarında hedefteki isim oldu, kapısını çaldık, madalyonun görünmeyen yüzünü anlattı. Eroğlu, Türkiye'nin çevre karnesini de açıkladı: "AB ülkelerinden bile daha iyi durumdayız. Denizlerimiz ^tertemiz, havamız çok iyi. İstanbullular bit salgınını, İstanbullu hanımlar da bel fıtığını unuttu"'

Ağaçlandırmada dünyada üçüncü Avrupa'da birinciyiz

* Göreve başladığınızda ağaçlandırma üzerinde durmuştunuz.

Ağaçlandırmada Çin ve Hindistan'dan sonra dünya üçüncüsüyüz, Avrupa birincisiyiz. Bizden önce 75 bin hektarlık bir alanda ağaçlandırma yapılmış, 2009'da 501 bin 387 hektarlık alanda bir çalışma yaptık, 7 kat arttı. Bizden önce Türkiye'de yılda 117 milyon fidan üretilirken, geçen sene 535 milyon adet fidan ürettik ve toprakla buluşturduk. Şu anda sadece açık alanlar değil, bozuk orman alanları, yol kenarları, okul bahçeleri, hastane bahçeleri, cami avluları hep ağaçlandırılıyor. Eskiden bele-diyelere-kamu kurumlarına fidanları parayla satardık, bunu kaldırdık. 2012 sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektarlık alanda çalışma yapmayı planladık.

Çöp toplama için eylem planı hazır

* Sokaklardaki çöp görüntüleri son derece rahatsız edici.

Katı atık dediğimiz çöpler için daha önce 15 tesis vardı, şu anda 54 tesis var. Daha önce aşağı yukarı 10-15 milyon nüfusun katı atıkları toplanıyordu, bunlar ancak büyükşehirlerdeydi. 2012 sonunda şehirlerde yaşayan bütün nüfusun çöplerini, tıbbi atıkları toplayarak bertaraf etmek için büyük bir eylem planı hazırladık. Tıbbi atık tesisi 4 taneydi 28 tane oldu. Bizden önce atık pil toplama diye bir şey yoktu, tehlikeli atık toplanmıyordu doğru dürüst, biz topluyoruz. Çevrecilik bunlar işte. Su ve katı atıkla ilgili olarak 70 yılda yapılanların 7 katını yaptık.

*Kış geliyor, hava kirliliği yaşayacak mıyız?

Geçmişte İstanbul'da, Ankara'da gaz maskesi dağıtıldı, bazı günlerde "Yaşlılar, çocuklar sokağa çıkmasın" diye kırmızı alarm verilirdi. Şu anda 116 noktada bizim otomatik ölçüm istasyonumuz var, hava kalitesini kontrol ediyoruz. Geçen sene ölçümlerde hiçbir yerde "kırmızı" yok, hepsi "çok iyi" "iyi" şeklinde gerçekleşti. Havamız çok iyi.

** Çevre karnenizi nasıl buluyorsunuz?

Hükümetimiz döneminde Çevre ve Orman Bakanlığının bütçesi 79 misli, personel sayısı 14 kat büyüdü. Hükümetimizden önce küçük bir Çevre Bakanlığı vardı, şimdi Türkiye'nin en gözde bakanlığı haline geldi. Bakanlığımızın bünyesinde çok önemli genel müdürlükler var. Türkiye çevre konusunda çok büyük mesafe katetti. Biz AB'ye girmiş olan pek çok ülkeden şu anda çevre açısından çok daha iyi durumdayız.

34 yıllık çevreciyim

* Siz Çevre Bakanı olma dan önce çevreci miydiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olduktan sonra, İTÜ Taşkışla'da İnşaat Fakültesi bünyesinde Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalında asistan oldum, ondan sonra hep çevreyle ilgilendim. 1976'dan itibaren hep çevreyle uğraştım, 76'dan beri çevreciyim. Doktoramı Porsuk Nehri'nin kirlenmesi üzerine yaptım, Porsuk'ta yıllarca çalıştım, Türkiye'de ilk defa su kalitesi ölçümünü ben başlattım. Kütahya'dan başlardık, Ankara Çayı dahil olmak üzere Sakarya Nehri'nin döküldüğü noktaya kadar çalışırdık. Hatta Ankara Çayının Sakarya'ya döküldüğü noktada numune almak isterken bataklığa saplandım, neredeyse gidiyorduk, arkadaşlar kurtardı.

* Böyle başka maceranız var mı?

Bir tarihte yine Doğan Çay taraflarında temsili bir numune olsun diye, bir ağaca tutuldum, numune kabını nehre uzatırken, ağaç kırıldı ben nehre düştüm, muazzam bir akıntı vardı, orada da neredeyse gidiyorduk, aşağıda başka bir ağaca tütündüm. İki asistan vardı yanımda, bana "Hocam hocam aleti ver" dediler, çıktım "Biz gidiyoruz, siz alet peşindesiniz" deyince, "Hocam siz zimmetli değilsiniz" demezler mi? O iki arkadaşım da şimdi profesör oldu.

*Öğrencilik yıllarınvzda çevre eylemlerine, mesela protestolara katılır mıydınız?

Talebeliğimde yeşillendirme faaliyetlerine merakım vardı. Teknik Üniversite'de bir grubumuz vardı. O zaman çevre protestoları filan yoktu, şimdi yeni çıktı.

Ne istedilerse yaptık

* Baraj havzalarındaki tarihi eserlerin korunması konusunda size eleştiriler yöneltiliyor. Son olarak Allioni gündeme geldi.

Yortanlı Barajının 1985'te kesin projesi tamamlanmış, 1995'te ihale edilerek yapımına başlanmış. 6 bin 990 hektar alanın sulanması düşünülüyor. Yılda 36 trilyon lira halka gelir sağlayacak. Bu baraj bizden önce ihale edilmiş ve inşaat başlamış. Ben 2003'te DSİ Genel Müdürü oldum. Oraya ilk gidişim de 2004. Aradan 9 yıl geçmiş, 9 yıldır bu kazılar devam ediyor, daha kaç yıl devam edecek? Çalışılırken birtakım kalıntılar görülünce, DSİ "Burada bazı kalıntılar var, bunları koruyalım" demiş. DSİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bergama Müze Müdürlüğü ile protokol yapılmış, bir kazı başkanı tayin edilmiş, kazı heyeti oluşturulmuş, kazılara başlanmış. Ben DSİ Genel Müdürü olduktan sonra 2004'te, vatandaşlar "Su istiyoruz, ürünler kuruyor" deyince Yortanlı'ya gittim, kazı başkanına "Ne yapıyorsun arkadaş? Kaç yıl oldu kazıyı bitiremedin. Suyu tutacağız, kazıyı bitir. Ne istiyorsan, ayni, nakdi vereceğiz" dedim. 7-8 trilyon parayı biz ayni ve nakdi ödedik.

* Gürültü kirliliği tartışmaları var.

Gürültü kontrollerine de ilk kez biz başladık. Vatandaşlar çok rahatsız oluyordu. Gürültü kontrolünde istanbul'da Üsküdar ile Beykoz arasında yapılan bir anket çalışmasında, vatandaşların pek çoğunun gürültüden rahatsız olduğu ortaya çıktı. Vatandaşların yüzde 90'ı gürültüden rahatsız olmuş, bunların yüzde 17'si gürültüden dolayı psikolojik destek almış.

* Sonra ne oldu?

Kazılar yapıldı, tam su tutacağımız zaman Paşa Ilıcası Kaplıcası oldu Allioni. İlgili tarihçilere sorduk, heyet geldi. Tarihi de meçhul. Ben baraj yapmakla, sulama yapmakla, çevreyi korumakla mükellefim, buna rağmen "Ne istiyorsanız yapalım" dedik. Buradan çıkan bir Peri Kızı, sadece bir tane heykel teslim edildi. Bunun dışında kolonlar ve sütunlar, duvarlar var. İstedikleri şekilde bunları kaplılyoruz. Ben bu işin ilim adamı değilim, arkeolojiden arkeoloji profesörleri gibi anlamam mümkün değil, "Ne istiyorsanız, gerekli masrafı yapmaya hazırız" diyoruz. Bulan biziz, teklif eden biziz, koruyan biziz, parasını ödeyen biziz, her şeyi yapan biziz, ondan sonra hedef tahtası haline gelen biziz. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum.

Eserler ortada yok

* Gelinen son nokta nedir?

Türkiye'nin en tanınmış, bu işi en iyi bilen akademisyenlerden dört profesör, bir doçent olmak üzere 5 kişilik bir heyet oluşturduk. İsimlerini vermek istemiyorum, heyet ne yapılacağına karar verdi, rapor hazırladı. Asırlardır toprak altında bunlar korunmuş. Heyet, atmosfere açık bırakılan bu kalıntıların atmosfer şartlarında daha fazla zarar gördüklerini, bu şekilde bırakılması halinde daha da zarar göreceğini tespit etti. Raporlarında kazı heyetiyle ilgili de birtakım tespitlerde bulunuyorlar.

* Ne gibi tespitler bunlar?

Kazı heyeti belli bir yeri kazmakla mükellef, genişletmek istiyor. Ayrıca kazı heyetinin İzmir Müze Müdürlüğüne kazıdan çıkan hiçbir objeyi teslim etmediği tespit edildi. Esas bunlar soruşturma konusu. Kazı heyeti hiçbir objeyi teslim etmemiş. Çıkan objelerden hiçbiri teslim edilmemiş. Nereye gitti bu objeler? Bununla ilgili bir tahkikat yapılmasını isteyeceğiz. Yapılan kazı sonucu ortaya çıkan hamam kalıntılarının ne şekilde korunacağı konusunda bir koruma projesi yapmamış.

En az sanatçılar kadar hassasım

* Tarkan'ın açıklamasına tepki gösterdiniz, sanatçıların çevre konusunda duyarlı olmasına sevinmeniz gerekmez mi?

Ben de en az onlar kadar hassasım. "Aman tarihi eserlere bir zarar gelmesin, bir dozer bile yaklaşmasın. Bir tarihi eseri asla tahrip edemezsiniz. Çıktığı zaman haber vereceksiniz" diye şantiye şeflerine talimat veriyorum. Tarihi eserlere karşı sanatçıların da hassasiyet göstermesinden memnuniyet duyarım, ancak bizi hedef tahtası olarak göstermeleri yanlış olur. Biz bilgi verelim, yine tenkit yapacaklarsa yaparlar.

Gürültüden dolayı vatandaş psikolojik destek alıyor

* Gürültü kirliliği tartışmaları var.

Gürültü kontrollerine de ilk kez biz başladık. Vatandaşlar çok rahatsız oluyordu. Gürültü kontrolünde istanbul'da Üsküdar ile Beykoz arasında yapılan bir anket çalışmasında, vatandaşların pek çoğunun gürültüden rahatsız olduğu ortaya çıktı. Vatandaşların yüzde 90'ı gürültüden rahatsız olmuş, bunların yüzde 17'si gürültüden dolayı psikolojik destek almış.

* Eğlence yerlerini kapatmak için gürültü kirliliğinin bahane edildiği iddiaları var.

Eğlence yerlerini kapatmıyoruz, bizim hassasiyetimiz gürültü yapmamaları. Avrupa'da olduğu gibi kapalı mekânlar olur, ses yalıtımı yapar, isterse sabaha kadar eğlenir. Dışarıda hiç kimseyi rahatsız etme hakkı yok. 100-500 kişi eğleniyor, ama belki 10 binlerce kişi bundan rahatsız ediyor.

Hanımlar yemek yağlarını lavaboya dökmesin

Bir litre yağın dereler ve denizlerde çok geniş bir alanı kirlettiğini hatırlatan Bakan Eroğlu kadınlara çağrıda bulundu: "Bazen yemeklik yağları lavaboya döküyorlar. Dökmesinler, mümkünse bir kapta toplasınlar. Belediyelere görev verdik, atık yağlar alınıyor"

* Sizce en temiz deniz nerede?

Mavi bayrak sayısı 337'ye ulaştı. Antalya'da, Muğla'da, Aydın sahillerinde çok temiz plajlar var. Antalya Belek, Kaş, Kekova, Patara, Fethiye, Göcek, Köyceğiz, Dalyan, Datça, Özburun, Gökova, Foça bunlar son derece temiz. İstanbul Boğazında, Marmara'da dahiyüzülebiliyor. Antalya dünyada mavi bayrağı en çok olan ilk üç şehir arasında. Çevre kalitesinin artması turizmde patlamaya sebep oldu.

* Çevrenin korunması için vatandaşlardan yapmasını istediğiniz, üzerinde durduğunuz yeni bir konu var mı?

Hanımlardan şunu istiyorum: Bazen yemeklik yağları lavaboya döküyorlar, yağı lavabolara dökmesinler, bunları mümkünse bir kapta toplamalarını rica ediyorum. Belediyelere görev verdik, atık yağlar alınıyor. 1 litre yağ denizlere, derelere aktığı zaman çok geniş bir alanı kirletiyor. Eczanelerle anlaşma yaptık, okullarda atık pil toplama yerleri var, pilleri atık pil toplama yerlerine bırakmalarını rica ediyorum.

* Tıbbi atıklar bütün şehirlerde yetedi düzeyde toplanabiliyor mu?

Bizim yaptığımız yatırım, harcadığımız her 1 lira, 10 liralık doktor ve ilaç masraflarının azalmasına, iş gücü kaybının azalmasına sebep oluyor. 1'e 10 fayda sağlıyoruz. Geçmişte İstanbul'da tıbbi atıklar toplanmıyordu, oraya buraya atılıyordu, bunları çocukların topladıklarını biliyorum. Neticede büyük salgın hastalıklar ortaya çıkardı. Şimdi böyle bir şey yok.

İstanbul bit salgınını unuttu

* Çevre ile ilgili yapılan çalışmalar sonunda hangi hastalıklarda azalma oldu?

1994 öncesinde, bütün eczanelerde bit ilacı satılırdı, hatta bazen bit ilacı bulunmazdı. Temiz su verdik, tıbbi atıkları ayrı topladık, katı atıkları düzenli topladık, İstanbul bit salgınlarını unuttu. Ağır su bidonlarını yukarı katlara taşımaktan İstanbul'daki hanımların yüzde 30'u bel fıtığı olurdu. O da kalktı. Temiz su gelince, sudan geçen hastalıklar kalktı, salgın hastalıklar, bağırsak enfeksiyonları kalktı. Lokantalarda yemek yemek cesaret istiyordu.

Başbakan Erdoğan, 10 Dev Tesisi Hizmete Açtı

10 Ekim 2010

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından tamamlanan 10 dev tesisin açılışı 10.10.2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Aydın’da hizmete açıldı.

Bu tarihi olayı Radyomuz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Öznur ile birlikte muhabir arkadaşımız Ahmet Sağlam da yerinde izleyerek, gelişmeleri anında dinleyicilerimize ulaştırdı. Ahmet Sağlam'ın objektifinden fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Başbakan Recep tayyip ERDOĞAN'ın teşrifleriyle Aydın'da düzenlenen toplu açılış merasimine Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de iştirak etti.

6 ille video konferans sistemiyle canlı bağlantının yapıldığı törende vatandaşlara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çine, Denizli, Hatay, Adana, İzmir, Çankırı, Konya ve Afyonkarahisar'daki tesislerin vatandaşlara hayırlı olmasını dileyerek, Aydın'ın Çine ilçesinde açılışı yapılan baraja ''Çine Adnan Menderes Barajı'' adını verdi.

Çine Barajı'nın hikayesinin 141 yıl öncesine kadar gittiğini, 1869 yılında dönemin padişahı Abdülaziz'e bir rapor hazırlanılarak Çine Nehri'ne bent yapılması halinde, bereketli toprakların sulanabileceğinin iletildiğini ancak o dönemde bu arzunun gerçekleşemediğini anlatan Başbakan Erdoğan, konuşmasında merhum Başbakan Adnan Menderes'in Çine Barajı'na yönelik hatıralarına da değindi.

Açılış merasiminde bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da 2010 yılı başından bu yana bakanlık olarak 110 tesis yapımının hedeflendiğini, bu sayının bugün itibarıyla 130'a ulaştığını söyledi.

İzmir'in 2007-2008 yıllarında büyük su sıkıntısı yaşadığını hatırlatan Bakan Eroğlu, “Başkanımız 'Gördes Barajı'nı bitirin' diye talimat vermişti, 2012 yılında bitecek barajı 2008'de tamamladık. İsale hattının inşaatı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktı. Başkanımızın talimatlarıyla bu isale hattını da DSİ’ye yaptırarak, zamanında yetiştirdik'' dedi.

Açılışı Yapılan Tesisler

Toplu merasimle açılışı yapılan tesisler ve bulundukları iller:

Aydın Çine Adnan Menderes Barajı, Denizli Gölemezli Sarayköy Sulaması, Hatay Erzin Dörtyol Sulaması, İzmir İçme Suyu İsale Hattı, Denizli Tavas Yenidere Barajı, Çankırı Akhasan Barajı, Adana Yumurtalık Ovası Pompaj Sulaması, Konya İnönü Yaylası Barajı ve Sulaması, Çankırı İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Afyonkarahisar Sinanpaşa Kuruçay Barajı ve Sulaması.

Tesislerin toplam maliyeti 2 milyar 338 milyon TL. 58 bin hektar alanı sulu tarıma açacak bu tesisler sayesinde 13 bin 782 hektar alanı sulayan şebeke rehabilite edilecek, 74 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. 9 bin 100 hektar alan taşkından korunacak.

Açılışı yapılan Aydın Çine Adnan Menderes Barajı, 136,5 metre yükseklikle, Avrupa'nın en yüksek barajı unvanına sahiptir. Baraj 22 bin 358 hektar alanı suya kavuşturacak ve inşa edilecek hidroelektrik santrali ile yılda 118 milyon kilovat saat enerji üretecek.

Bakan Eroğlu, Ödemiş'te Toplu Açılış ve Temel Atma Merasimine İştirak Etti

9 Ekim 2010

İzmir'in Ödemiş ilçesinde düzenlenen merasimle; Beydağ Barajı Ödemiş Ovası Sulaması’nın temel atması, Manisa, Uşak ve Gümüşhane illerindeki tesislerin temel atma ve toplu açılışları Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirildi.

Merasimde yaptığı konuşmada, Beydağ Barajı'nın planlanan bitiş tarihinin öne çekilerek kısa sürede tamamlandığını ve 16 Aralık 2007 tarihinde açılışının yapıldığını anlatan Bakan Eroğlu, bugün ise sulamasının temelinin atılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Açılışı Yapılan ve Hizmete Alınan Tesisler

Merasimde; Gümüşhane Köse Mine Sultan Göleti, Uşak Yayalar Göleti Sulaması, Manisa İl Müteferrik Taşkın, Taşkın Rüsubat Kontrolü ve Rehabilitasyon Tesisleri, İzmir İli Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri ve Uşak İli Sulama ve Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri'nin toplu açılışı yapıldı.

Ayrıca İzmir Küçükmenderes Beydağ Barajı Ödemiş Sulaması, İzmir Güzelhisar Baraj Mansap Ovaları Sulaması, İzmir İli Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Manisa İli Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Uşak Sivaslı Yayalar YAS sulaması tesislerinin temeli atıldı.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

4 Ekim 2010

karınca

Bakan Eroğlu “Bütün hayvanlar hür doğarlar ve türüne has hayat şartları içinde yaşama hakkına sahiptirler. Ülkemizdeki ilgili kanuni düzenlemeler ve bu konudaki çalışmalarla, hayvan haklarının korunması konusunda önemli bir yol kat edilmiştir” dedi.

Gerek 1978 yılında bütün hayvanların güvence altına alınması maksadıyla “Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi” gerek ülkemizce 2003 yılında imzalanan “Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi” kapsamında 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu Kanuna dayalı hazırlanan Yönetmelik kapsamında gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman ve Karınca'nın hikayesini izlemek için tıklayınız.

Kanun kapsamında çıkarılan; Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında yapılan faaliyetler:

- Bakanlığımızın da mali desteğiyle 2009 ve 2010 yıllarında 47 İl’de yaklaşık 40 bin sokak hayvanının kısırlaştırılması sağlanmıştır,

- 10 İl’e sokak hayvanlarının rehabilitasyonu için bakımevi yapımı ile ilgili proje ve mali destek sağlanmıştır,

- Petshop sahiplerinin eğitiminin sağlanması maksadıyla 53 ilde belediye ve İl Çevre Orman Müdürlüklerinin işbirliği ile eğitim programları düzenlenerek 2.346 kişi eğitilerek sertifika verilmiştir,

- Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar ile ilgili sorunların çözümlenebilmesi maksadıyla 81 ilimizde İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinin koordinasyonunda diğer kurumların da yer aldığı İl Hayvan Koruma Kurulları oluşturulmuş olup çalışmalar devam etmektedir.

- Tehlikeli köpeklerin kontrolü ile ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılarak daha etkin bir çalışma yürütülmektedir,

- Kanun kapsamında il hayvan koruma kurullarınca görevlendirilen yerel hayvan koruma görevlileri ile de sokak hayvanlarının bakımevlerindeki rehabilitasyon çalışmaları kontrollü bir şekilde sürdürülmektedir,

Hayvanat Bahçelerinin Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikle;

- Hayvanat bahçelerinden 15 adedinin ruhsatlandırılma çalışmaları tamamlanmış olup, düzenli olarak denetimleri yapılmaktadır,

Hayvan Deneyleri Etik Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelikle;

- Bakanlığımızca denetimleri yapılan deney hayvanı kullanan kurum ve kuruluşlardan 83 adedi hayvan deneyleri yerel etik kurullarını kurarak bilimsel araştırma yapmaları sağlanmıştır.

6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 17. maddesinde yapılan düzenlemeye göre, orman arazileri üzerinde kamu yararı ve zaruret olması halinde “sokak hayvanları bakımevlerine” izin verilebilmektedir. Bu düzenleme ile hayvanlara daha tabii ve geniş ortamda yaşama imkanı sağlandığı gibi toplum sağlığı da korunmaktadır.

Hayvan haklarının korunması ile ilgili olarak İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinin çalışmaları devam etmektedir.

Toplum olarak canlıların ve özellikle hayvanların korunmasına özen gösterilmeli ve çocuklarımız bu şuurla eğitilerek yetiştirilmelidir.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü vesilesiyle; hayvan haklarının korunması konusunda özveri ile çalışma yapan sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin bu konuda yapmış oldukları faaliyetleri destekliyor, kendilerini can-ı gönülden kutluyor, başlattıkları başarılı çalışmalarının artarak sürdürülmesini temenni ediyorum.

Türkiye, İran, Suriye, Irak ve Katar ile Çevre Alanında Mutabakat Zaptı İmzaladı

30 Eylül 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Tahran'da ev sahibi ülkenin yanı sıra Suriye, Irak ve Katar'dan çevre bakanları ve temsilcilerin yer aldığı ''Çevre ve Meteoroloji Alanında İşbirliği 2. Bakanlar Toplantısı''na iştirak etti.

Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, ''Nüfusun artması ve küresel ekonominin genişlemesine paralel olarak tabii kaynaklar üzerindeki baskının giderek arttığını ve aşırı tüketimle birlikte temel çevre göstergelerinin bozulduğunu'' söyledi.

Ciddi bir çevre meselesi olan çölleşmenin dünyadaki dört milyar hektardan fazla alan ve 110 ülkede yaşayan 1,2 milyar insanın hayatını doğrudan tehdit ettiğini ifade eden Bakan Eroğlu, ''BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'' kapsamında Türkiye'nin çölleşme ve erozyonla mücadelede etkin rol aldığını belirterek, Türkiye'de bugüne kadar 6 milyon hektar alanda ağaçlandırma, ormanların iyileştirilmesi ve erozyon kontrolü çalışması yapıldığını anlattı.

Türkiye'nin, meteoroloji alanında da bölgesel ve uluslararası işbirliğine büyük önem verdiğini anlatan Eroğlu, ''Türkiye'nin eğitim merkezlerinde 84 ülkeden 358 kursiyere eğitim verildiğini ve konuya ilişkin milletlerarası çeşitli toplantılara ev sahipliği yaptığını'' bildirdi.

''Bölgemiz için oldukça önemli olan çevre problemleri ile mücadele konusunda sahip olduğumuz deneyimleri dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaya hazır olduğumuz ifade etmek isterim'' diye konuşan Bakan Eroğlu, toplantı sonunda alınacak kararların ve bölgesel eylem planının ülkeler arasında geleceğe dönük somut projelerin hayata geçirilmesinde etkili olmasını umduğunu da sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından katılımcı ülkelerin çevre bakanları ve temsilcileri, çevre problemleri ile ortak mücadele ve alınacak önlemleri öngören mutabakat zaptını imzaladı.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nun 2010-2011 Yeni Yayın Dönemi Toplantısı Yapıldı

29 Eylül 2010

Meteorolojinin Sesi Radyosu-MSR çalışanları Genel Yayın Yönetmeni Fatih Öznur’un başkanlığında DSİ Sosyal Tesislerinde bir araya geldi. Yapılan yemekli toplantıda mevcut yayın dönemi tartışıldı ve yeni yayın dönemine ilişkin program projeleri görüşüldü. Program yapımcılarımız yeni yayın döneminde hazırlayacakları birbirinden güzel programları tanıttı.

MSR Genel Yayın Yönetmeni ÖZNUR toplantıda; “2009-2010 yayın döneminin başarılı geçtiğini, ancak bu başarıyla yetinmeyip dinleyicilerin de istekleri doğrultusunda yepyeni programlarla onların huzurlarına çıkmanın ve daha geniş dinleyici kitlelerine ulaşmanın ilk hedefleri olması gerektiğini belirtti.

Fatih ÖZNUR toplantıda Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun da MSR yayınlarını dikkatle takip ettiğini söyleyerek, Bakanımızın bütün çalışanlara teşekkür ettiğini ve yeni yayın dönemi için başarılar dilediğini ifade etti.

Genel Yayın Yönetmenimiz ayrıca, önümüzdeki sene MSR’nin Bakanımızın himayeleri ve DMİ Genel Müdürü’nün destekleriyle inşaatı son sürat devam eden yeni bina ve yayın stüdyolarından dinleyicilerine sesleneceğini müjdeledi.

Dinleyicilerimiz 2010-2011 yayın döneminde yine en güzel müzik eğlence, kültür-sanat ve eğitici-öğretici programları gelecek sene 50. yaşını kutlayacak olan Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda bulacak.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abdul Muin radyomuzun konuğuydu

24 Eylül 2010

Dost ve kardeş ülke Pakistan’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak hazırlanan “Bir Konu Bir Konuk” programımızın konuğu Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abdul Muin’di. Muin, programda öncelikle Türk Halkına müteşekkir olduklarını ifade etti ve Pakistan halkının acil ihtiyaçları, karşılanma şekli ve yeterliliği hakkında ayrıntılı bilgiler aktardı. Selzedelerin kuru gıda, temiz su, su filtre cihazlarına ihtiyaçlarının öncelikli olduğunu da aktardı. Türkiye’nin, felaketin ilk günlerinden itibaren, hem maddî hem de manevî anlamda daima Pakistan halkının yanında olduğunu ve bunun kendileri için çok önemli bir moral gücü olduğunu belirtti.

Maslahatgüzar Muin, programın çok verimli olduğunu dile getirerek sel felaketi sonrası ulusal yayın yapan bir radyoda program yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Maslahatgüzar Abdul Muin program sonrasında Çevre ve Orman Bakanı Danışmanı ve radyomuzun Genel Yayın Yönetmeni Fatih Öznur’u da makamında ziyaret etmiştir. Genel Yayın Yönetmenimiz; radyomuza konuk oldukları için kendilerine teşekkür ederek “Meteorolojinin Sesi Radyosu’nun Pakistan halkının üzüntü ve sıkıntılarının paylaştığını ve her zaman yanında olduğunu ifade etmiştir. Programı dinlemek için tıklayınız.

Cumhurbaşkanı Gül BM Genel Kurulu'nda Konuştu

22 Eylül 2010

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanlığını yapıyor. Cumhurbaşkanı Gül BM Genel Kurulu'nda, 140 dünya ülkesi liderine seslendi.

New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 65. Dönem Genel Kurul çalışmalarının bu yıl Türkiye için ayrı bir önemi var. Çünkü Türkiye, geçici üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Dönem Başkanı...

Türkiye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da yeraldığı kalabalık bir heyetle New York’a adeta diplomatik çıkarma yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 140’a yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı "Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi"nde katılımcılara hitap etti.

Ekonomik, mali kriz ve iklim değişikliğinin ters etkilerini de içeren küresel sorunların, "Binyıl Kalkınma Hedefleri"ni bugün daha da önemli hale getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "Çabaların hükümet faaliyetleriyle sınırlandırılmaması, hükümet dışı örgütlerin ve özel sektörün de yeniden canlandırılmış bir kalkınma gündeminin etrafında toplanmaları gerekiyor" diye konuştu.

Gül, yoksul ve korunmasızların yararına stratejiler benimsenmesinin önemine dikkat çekerek, "Demokrasi, kalkınma ve güvenlik mefhumları arasındaki birbirini karşılıklı olarak güçlendiren ilişkilerin farkında olmalıyız" dedi

"Binyıl Kalkınma Hedefleri"ni Türkiye’nin "kendi ulusal kalkınma hedefleri" olarak benimsediğini ve kendi kalkınma planlarının arasına kattığını vurgulayan Gül, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve konut alanında atılan adımları anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, geniş dış politikasının gündeminin önemli bölümünü oluşturan kalkınmada, özellikle en az gelişmiş ülkelere odaklandığını belirterek, "Türk sivil toplum örgütlerinin de katkılarıyla bizim toplam kalkınma yardımımız yıllık 1 buçuk milyar doları geçmektedir" diye konuştu.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, BM 65. Genel Kurulu Genel Görüşmelerinde Biyolojik Çeşitlilik ile Alakalı Yuvarlak Masa Toplantılarına İştirak etti…

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün başkanlığındaki heyette yer alan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, “Biyolojik Çeşitlilik, Eko-sistemler ve İklim Değişikliği: Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne Ulaşmak için Yerel Çözümler Geliştirme” başlıklı yuvarlak masa toplantılarına iştirak etti.

Toplantılarda; üç biyo-coğrafik bölgesi ve iki kıta arasındaki köprü konumu itibariyle biyoçeşitlilik açısından zengin bir ülke olan Türkiye’nin, gelecek nesillerin refahı için yaşamsal kaynaklarını koruma ve akılcı kullanma mesuliyeti bulunduğunu kaydeden Bakan EROĞLU, biyoçeşitliliğin korunması ve yönetimi konusunda yürütülen projeler ile alakalı bilgi verdi.

Türkiye’de korunan alanların sürekli artırıldığını, Nuh’un Gemisi Biyoçeşitlilik Veritabanı’nın kurulduğunu ve orman alanlarının etkin yönetiminin güçlendirildiğini anlatan Bakan EROĞLU, Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Stratejisi ve Eylem Planı’nın 2008 yılında mevcut ihtiyaçlara göre revize edildiğini hatırlattı.

Türkiye’nin başta biyoçeşitlilik olmak üzere çevre ile alakalı her alanda önemli mevzuat değişiklikleri yaptığını belirten Çevre ve Orman Bakanı EROĞLU, Binyıl Kalkınma Hedefleri çerçevesinde çevre yönetiminde çok başarılı proje ve faaliyetlere imza atıldığını ifade etti.

Türkiye’nin 2012 sonrası ortaya çıkacak iklim rejimi için yürütülen müzakerelere aktif olarak katıldığını belirten Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Kyoto Protokolü’nün 2008-2012 yılları arasındaki ilk taahhüt döneminde herhangi bir azaltım taahhüdü olmamasına rağmen Türkiye’nin politika, mevzuat, kurumsal yapının güçlendirilmesi, kapasitenin artırılması ile uyum ve azaltıma yönelik konularda çok önemli adımları gönüllü olarak attığını söyledi.

Müsteşarımız Prof.Dr.Hasan Zuhuri SARIKAYA'nın Veda Mesajı

20 Eylül 2010

Kıymetli Çalışma Arkadaşlarım,

Çevre ve Orman Bakanlığı çatısı altında görev yaptığım 7.5 yıl süresince sizlerle beraber çalışmaktan büyük onur ve memnuniyet duydum. Kimi zaman güzellikleri kimi zaman zorlukları paylaştığımız bu süre zarfında, Bakanlığımızı hak ettiği yüksek standartlara ulaştırmak için büyük gayret gösterdik ve çok sayıda başarılı projeye birlikte imza attık.

Bütün mesai arkadaşlarıma fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki hayatlarında da başarılarının devamını diliyorum.

Sevgi ve muhabbetle kalınız…

Prof. Dr. Hasan Zuhuri SARIKAYA

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Bayramı Mesajı

8 Eylül 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Radyomuz dinleyicilerinin Ramazan Bayramını özel bir mesaj yayınlayarak kutladı. Bayram mesajını dinlemek için tıklayınız.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar'ın Bayramı Mesajı

8 Eylül 2010

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Ramazan Bayramı dolayısıyla radyomuzu ziyaret ederek çalışanlarımızın ve dinleyicilerimizin bayramını kutladı. Bayram mesajını dinlemek için tıklayınız.

IRCICA’nın düzenlediği Kur’ân-ı Kerîm’in nuzûlünün bin dörtyüzüncü yılının uluslararası kutlama programı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde ve katılımıyla gerçekleştirildi

2 Eylül 2010

1980 yılında İslâm Konferansı Teşkilâtı çatısı altında kurulan İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi IRCICA’nın düzenlediği uluslararası konferans, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasıyla başladı.

Kur’ân-ı Kerîm’in nazil olmaya başladığı Kadir Gecesine tekabül eden 5 Eylül 2010 / 26 Ramazan 1431 Pazar günü Başbakan Erdoğan’ın konuşmasıyla açılan konferansta İslâm Konferansı Teşkilâtı ve IRCICA’nın üyesi olan 57 ülkeden bakanlar, diyanet işleri başkanları, Kuran incelemeleri, eğitimi ve Kur’ân basımıyla ilgili kurumların temsilcileri, konunun uzmanları, basın-yayın kurumlarının temsilcileri ile Balkanlar, Avrupa, Rusya ve Afrika’dan müslüman toplulukların temsilcileri hazır bulundular. Konuyla ilgili programı dinlemek için tıklayınız.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar Radyomuza Konuk Oldu

2 Eylül 2010

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar katıldığı "Bir konu Bir konuk" programında kurumun faaliyetleri, son gelişmeler ve son günlerde yaşanan doğal afetlere ilişkin görüşlerini ve çalışmalarını anlattı.Programı dinlemek için tıklayınız.

Bakanımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

30 Ağustos 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel EROĞLU 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla radyomuz dinleyicileri için bir mesaj yayınladı. Mesajı dinlemek için tıklayınız.

Bakan Eroğlu Rize’de İncelemelerde Bulundu

29 Ağustos 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sel felaketinin yaşandığı Rize’de incelemelerde bulundu.

Sel ve heyelan neticesinde 13 kişinin hayatını kaybettiği Rize’nin Gündoğdu beldesinde yer alan afet bölgesini gezen Eroğlu, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’dan da yaşanan sel felaket hakkında bilgi aldı. Bakan Eroğlu, daha sonra afetzedeler ile görüşerek dertlerini dinledi.

Şehre, 26 Ağustos gecesi 12 saatte metrekareye 166 metreküp yağış düştüğünü, ertesi gün ise metrekareye 52,5 kilogram yağış düştüğünü söyleyen Eroğlu, "Rize’de sadece Ağustos ayında metrekareye 341,7 metreküp yağış düşmüş ve bu yağışın Anadolu’ya bir yılda düşen yağış miktarından daha fazla olduğunu belirtti.Acımız büyük ama alınan tedbirler sayesinde çok daha büyük bir felaketin önüne geçilmiş oldu." diye konuştu.

Kastamonu’dan Ağrı’ya kadar birçok ilden iş makinelerinin Rize’ye sevk edildiğini belirterek afetin yaralarının sarılması için her şeyin yapıldığını belirten Eroğlu, çalışmaların hız kesmeden sürdürüleceğini ve şehrin bu tür felaketlere bir daha maruz kalmaması için yeniden planlanacağını ifade etti. Eroğlu, bölgedeki fen ve sanat kaidelerine uygun olmayan köprülerin yıkılacağını da kaydederek "Bölgeye acil olarak 3 köprü yapılacağını ve duruma göre daha fazlası da yapılabilir." dedi.

Ayrıca bölgede bitki örtüsünün yapısının değişmesinin bu durumda tesiri olduğunu düşündüklerini ifade eden Eroğlu, "Vatandaşlarımız dere yatağına, heyelanlı bölgeye ev yapmasınlar. ‘Az bir su var’ deyip derenin yanına ev yapılıyor. Ama 300-500 yılda bir yaşanan yağışlar büyük felaketlere sebep olabiliyor." diye konuştu.

Gelecekte bu tür zararların önlenmesi için herkese görev düştüğünü belirten Eroğlu, bu konular için yapılacakların belirlenmesi amacıyla Ekim ayında Trabzon ve Rize valilikleri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının iştirakiyle geniş kapsamlı bir toplantı yapılacağını söyledi.

Zafer Haftasını Coşkuyla Kutladık

29 Ağustos 2010

23 Ağustos 2010 - Kocatepe Zafer Treni Yola Çıktı

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Büyük Taarruz'un 88. yıl dönümünde Afyon Kocatepe Üniversitesince düzenlenen etkinlikler kapsamında, 23 Ağustos 2010 Pazartesi günü ''Zafer Yürüyüşü''ne iştirak eden üniversite öğrencilerini Ankara Garı'ndan Afyonkarahisar'a uğurladı.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’ndan Mustafa YILDIZ yapılan merasimleri ve açılış törenini yerinde izledi ve canlı yayınlarla dinleyicilere ulaştırdı.

Bakan Eroğlu, merasimde yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı'nın çok zor şartlarda kazanıldığını belirterek, öğrencilerin savaşın kazanıldığı topraklarda ''Zafer Yürüyüşü''ne katılacak olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının Büyük Taarruz öncesinde 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesine geldiklerini anlatan Eroğlu, savaşın bu topraklarda kazanıldığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin bu topraklarda atıldığını söyledi. Kendisinin de Şuhutlu olduğunu, bu nedenle öğrencileri uğurlamaya geldiğini belirten Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ‘’27 Ağustos’ta Afyonkarahisar düşman işgalinden kurtuldu. 9 Eylülde Türk orduları İzmir'de düşman askerini denize döktü ve Kurtuluş Savaşı kazanıldı. Bunlar kolay olmadı. O topraklarda yatan şehit şühedayı anmakta fayda var. Bunların kıymetini bilmeliyiz. İstiklali olmayanın istikbali de olmaz'' dedi.

Konuşmaların ardından, Bakan Eroğlu, TCDD Genel Müdürü Karaman ve Rektör Altuntaş öğrencilerle tren önünde fotoğraf çektirdi.Eroğlu, daha sonra hareket memurlarının kullandığı disk ile trene yol verdi. Etkinlik için Türkiye'nin 50 üniversitesinden gelen 400 Öğrenci, Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e oradan da Afyonkarahisar'a gönderildi.

25 Ağustos 2010 - Bakan Eroğlu, Kurtuluş Savaşının Geçtiği Polatlı’da

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Polatlı Belediyesi tarafından yaptırılan parkların toplu açılışına iştirak etti.

Açılışta konuşan Eroğlu, Polatlı’da Atık Su Arıtma Tesisleri’nin Avrupa Birliği hibesiyle gerçekleştirileceği müjdesini verirken, Sakarya Nehri’nin yaz aylarında kurumasını önlemek maksadıyla Gökpınar Barajı’nın inşa edileceğini söyledi.

Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği yerleri birer cennet bahçesine çevirmek için 2007 yılından itibaren Polatlı ve Haymana’da bulunan önemli cephelerin ağaçlandırılmaya başlandığını anlatan Bakan Eroğlu, “Haymana Ahırlıkuyu, Polatlı, Sakarya, Beyobası, İğciler, Duatepe sahalarında toplam bin 634 hektarlık alanda 2 milyon 217 bin adet fidan diktik. Kurtuluş Savaşı’nın önemli mevzilerinden biri olan Duatepe’de 75 hektarlık sahada 30 bin adet fidan diktik. Polatlı Basri’de 300 hektarlık alanda bu yıl yaptığımız arazi çalışmalarının ardından 2011 yılı ilkbaharında 550 bin fidan dikeceğiz.” dedi.

“Bakanlık olarak bütün çalışmalarımızda düsturumuz ülkemizi, toprağı, havası, masmavi deniz ve gölleri ile her bakımdan sağlıklı bir çevreye kavuşturmaktır.” diye konuşan Eroğlu, Polatlı Belediyesi’nin yapacağı ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunmak için Bakanlık tarafından bedelsiz fidan verileceğini ifade etti.

Daha sonra Büyük Taarruz’un 88. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “Zafer Yürüyüşü”ne iştirak etmek üzere Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Çakırözü köyüne giden Eroğlu, değişik şehirlerden gelen binlerce kişinin, Atatürk’ün taarruz emrini verdiği 1874 rakımlı Kocatepe’ye doğru yürüyüşüne eşlik etti.

26 Ağustos 2010 - Büyük Taarruz’un 88. Yıl Dönümü Kutlandı

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zafer Haftası kutlamaları dolayısıyla 88. yıl önce Büyük Taarruz’un emrinin verildiği Kocatepe’de düzenlenen merasime iştirak etti.

Törende yaptığı konuşmaya 26 Ağustos 1922’de Kurtuluş Savaşı’nı zaferle taçlandıran Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Türk ordusunun, geçilmesi imkansız denilen düşman mevzilerini 36 saatte dağıtarak düşmanı geri çekilmeye mecbur ettiğini hatırlatan Eroğlu, bundan sadece 14 gün sonra da 9 Eylül’de İzmir’e yeniden ay yıldızlı bayrağın dikildiğini söyledi.

Eroğlu, “Bugün şehitlerimizi anma günüdür. Bugün istiklalimizi nasıl kazandığımızı yeniden hatırlama günüdür. Büyük Taarruz’un, İstiklal Harbi’nin şahidi bu topraklarda yüreğimiz nasıl titremez? Aziz şehitlerimizin huzurunda bulunduğumuz şu dakika, aynı gurur ve heyecan nasıl hissedilmez? İstiklal Harbi, Kuvay-ı Milliye ruhu taşıyan bir avuç vatan evladı ile başlayan, sonra bir çığ gibi büyüyen büyük Türk milletinin başarısıdır.” diye konuştu.

30 Ağustos Zaferi’nin, milli birlik ve beraberliğin ne kadar büyük bir güç olduğunu da ortaya koyduğunu ve aynı birlik ruhuyla hareket edildiği sürece, kimsenin Türk milletini yıkamayacağını ve yolundan döndüremeyeceğini vurgulayan Bakan Eroğlu, “Bugün, bize bağımsızlığımızı kazandıran kahraman Türk Ordusuna şükran ve minnetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği merasim, Büyük Taarruz sahasının tanıtılması ve Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği’nin ziyaretiyle sona erdi.

Başbakan Erdoğan Yangın Harekat Merkezini İnceledi

29 Ağustos 2010

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN düzenlenen tören sonrasında Yangın Harekat Merkezine geçerek Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'den Orman Yangınları ve Yangın Harekat Merkezi hakkında brifing aldı.

Özellikle devam etmekte olan Antalya yangınındaki son durum hakkında ve Rusyadaki yangınlar konusunda bilgi alan Başbakanımız yangın harekat merkezindeki teknoloji ile yakından ilgilendi ve memnuniyetini belirtti.

Katı Atık Toplama Araçları Başbakan Erdoğan Tarafından Dağıtıldı

26 Ağustos 2010

Çevre ve Orman Bakanlığınca belediyelere hibe edilen 132 adet sıkıştırmalı katı atık toplama aracı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dağıtıldı.

Toplam 230 aracın ilk bölümünü oluşturan 98 tanesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Konya’da sahiplerine teslim edilmişti.

Başbakan Erdoğan: “Bugün Artık Havamız ve Çevremiz Temiz” Araçların dağıtım programında yaptığı konuşmaya geçmişte çöplerin ‘vahşi depolama’ denilen yöntemle herhangi bir yere döküldüğünü belirterek başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu alanlarda yaşanan patlamalarda vatandaşların hayatını kaybettiğini hatırlattı. Bu sebeple İstanbul’dan başlamak üzere bütün Türkiye’de 1994 itibarıyla düzenli çöp depolama dönemine girildiğini kaydeden Erdoğan, İstanbul’daki vahşi çöp döküm alanlarını ıslah edildiğini, Ümraniye Hekimbaşı çöplüğünün yeşil alan haline getirildiğini anlattı.

Geçmiş dönemde hastalar, yaşlılar ve çocukların kirli havadan dolayı evden dışarı çıkmamaları için uyarıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şehirleri adeta kara bulutların kapladığını ifade etti. Alınan tedbirlerle hava kirliliği ile etkin mücadele ettiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Bugün artık havamız ve çevremiz temiz. 81 ilimizin hava kalitesini sürekli takip ediyoruz. Doğalgazı bütün yurda yaygınlaştırdık. Göreve geldiğimizde dokuz ilde doğalgaz vardı. Şimdiyse 66 ilde doğalgaz kullanılıyor. Dolayısıyla temiz hava yaygınlaşıyor. Hedefimiz 81 ilimizin tamamında doğalgazın kullanılır hale gelmesidir.”

Bakan Eroğlu: “Çevreye Yapılan Yatırım, Sağlığa Yapılan Yatırımdır” Katı atık toplama araçlarının dağıtımı merasiminde bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dağıtılan 230 aracın toplam yaklaşık 23 milyon lira olduğunu ve finansmanının Bakanlık tarafından karşılandığını söyledi. Büyük oranda atıkların sebep olduğu metan gazının, karbondioksit gazından 21 kat daha fazla sera etkisine yol açtığının altını çizen Eroğlu, atıkların toplanması ve düzenli şekilde bertarafının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, bazı ilçe ve beldelerin belediye başkanlarına katı atık toplama araçlarının anahtarlarını teslim etti. Haber programı dinlemek için tıklayınız.

Meteorolojinin Sesi Radyosundan Ramazan Mesajı

10 Ağustos 2010

Muhterem Dostlarımız,

İradelerimizin merhametle eğitildiği ve hür kılındığı , ferdi hayatta dindarlığın, sosyal hayatta kaynaşma ve paylaşmanın kesif bir şekilde yaşandığı, kitabımız Kur'an-ı Kerim'in evrensel mesajını anlamak için daha çok okunduğu müstesna bir zaman dilimi olan Ramazan ayını hep beraber idrak edeceğiz.

Meteorolojinin Sesi Radyosunda yayınlayacağımız iftar ve sahur programlarının muhtevası ümit ederim, bizi yurt içi ve dışından dinleyenlere hitap edip onların huzur ve huşu içinde bir Ramazan geçirmelerine katkıda bulunacak...

Bu ay, Allah'ın lütfuna mazhar olmak için ,dünyanın sayısız nimetlerinden belli bir süre zarfında kendini uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, muhtaçların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği, rahmet ve bağışlanma mevsimidir Bugün, fert ve toplum olarak birbirimizi anlamaya, birbirimize karşı dürüst olmaya, sevgi ve saygı göstermeye; elimizdeki malı, gönlümüzdeki sevgiyi, zihnimizdeki bilgiyi ve dualarımızı paylaşmaya; şahsi zaaflarımızdan kaynaklanan eksikleri ve hatalarımızı gidermeye, birbirimizle kaynaşıp , kardeşlik bağlarını güçlendirmeye ekmek kadar, su kadar ihtiyacımız vardır.

Ramazan ayının şahsımız, ailemiz, milletimiz, ülkemiz, bütün İslam alemi ve insanlık için hayırlar, huzur ve barış getirmesini, bizleri manevi yönden yüceltmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyor , saygı ve sevgilerimi sunuyorum...

Fatih ÖZNUR

Bakan Danışmanı & MSR Genel Yayın Yönetmeni

İkizdere Barajı ve Adnan Menderes Kent Ormanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Hizmete Açıldı

5 Ağustos 2010

Aydın’da yapımı tamamlanan İkizdere Barajı ve Adnan Menderes Kent Ormanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

İkizdere Barajı ve Adnan Menderes Kent Ormanı açılış törenini Meteorolojinin Sesi Radyosu’ndan Kemal Okumuş yerinde izledi ve canlı yayınlarla dinleyicilere ulaştırıldı.

Başbakan Erdoğan açılış merasimindeki konuşmasında; Türkiye için ''devasa yatırım'' olan İkizdere Barajı'nın temelinin 1999 yılında atıldığını, kendilerinin konuyu ivedilikle ele alıp yapımını tamamladıklarını belirterek, İkizdere Barajı ile Aydın il merkezi ve 29 yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu probleminin çözüldüğünü söyledi.

Üç padişahın ve 59 hükümetin hayata geçirmek istediği proje olan Çine Barajı'nı da 10 Ekim'de açacakları müjdesini veren Erdoğan, Çine Barajı'nın, Avrupa'nın 1, dünyanın ise 5. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İkizdere Barajı ve Adnan Menderes Kent Ormanı açılış töreninde yaptığı konuşmayı dinlemek için tıklayınız.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da merasimdeki konuşmasında, Bakanlığının Türkiye'deki iller içinde en büyük yatırımı Aydın'a yaptığını söyledi.

Aydın'da çok sayıda baraj, gölet, çevre yatırımı, ağaçlandırma ve kent ormanı çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Eroğlu, çok sayıda projenin de sürdüğünü belirtti. Bakan Eroğlu Çine Barajı'nın 10 Ekim 2010 tarihinde saat 22.10'da açılacağını, Nazilli'nin su problemini çözecek Karacasu Barajı'nın da 11 Kasım 2011 tarihinde hizmete gireceğini bildirdi. İkizdere Barajı'nın Türkiye'nin sayılı projelerinden olduğunu ifade eden Eroğlu, gövde hacmi 7.1 milyon metreküp olan, 195 milyon metreküp su tutma kapasiteli barajın, 1 milyon kişinin içme suyu problemini çözeceğini anlattı.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun İkizdere Barajı ve Adnan Menderes Kent Ormanı açılış töreninde yaptığı konuşmayı dinlemek için tıklayınız.

Konuşmaların ardından İkizdere Barajı ile canlı bağlantı kurularak, Başta İkizdere Barajı olmak üzere Adnan Menderes Kent Ormanı, Aydın ve ilçelerdeki 20 ayrı yatırımın açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Yapımına 2009 mayısında başlanan 250 hektar alana sahip olan Adnan Menderes Kent Ormanı 1 yıl gibi kısa sürede tamamlanarak hizmete sunuldu.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Bakanlığın Çalışmaları ile İlgili İzmir'de Basın Toplantısı Düzenledi

4 Ağustos 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, inceleme ve temaslarda bulunmak üzere geldiği İzmir’de Vali Cahit Kıraç’ı makamında ziyaret etti.Bakan Eroğlu, valiliği ziyaretinin ardından basın toplantısı düzenleyerek Bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi verdi.Eroğlu, ağaçlandırma, sulama, meteoroloji hizmetleri konusunda İzmir'e ne yapılması gerekiyorsa yaptıklarını söyledi.İzmir'de 2003-2009 yılları arasında yaklaşık 40 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışmasının yürütüldüğünü, 2009 yılında 8 bin 658 hektar alana 2 milyon 628 bin adet fidanın dikildiğini anlatan Bakan Eroğlu, toplam 148 kilometre karayolunun ağaçlandırıldığını ifade etti.

Eroğlu, Seferihisar Kavakdere Barajı ve Sulaması işinin ve Bakırçay Kınık Projesi Yortanlı Barajı'nın tamamlandığını, Beydağ Barajı'nın Başbakan'ın talimatıyla 3 yılda bitirildiğini söyledi.Bakan Eroğlu, şehirde bütün derelerin ıslah çalışmalarının yürütüldüğünü, bu kapsamda 17 adet taşkın koruma tesisi yaptıklarını, Gediz Eylem Planı çerçevesinde sadece atık su arıtma tesisleri değil, tüm dere ıslahları, ağaçlandırma çalışmalarını tamamlama talimatı verdiklerini dile getirdi.Devam eden sulama faaliyetleri konusunda bilgi veren Eroğlu, Çaltıkoru Barajı'nın yüzde 70'ini tamamladıklarını, Beydağ Sulamasıyla alakalı ödenek ayrıldığını, 30 Nisan 2010'da inşaat işinin ihale edildiğini, Kamu İhale Kurumu'ndan (KİK) nihai kararın gelmesinin ardından inşaata başlayacaklarını kaydetti.Bakan Eroğlu, Beydağ Sulamasıyla Ödemiş Ovası'nın büyük ölçüde rahatlayacağını, çünkü ovanın yer altı sularından beslendiğini, projeyle hem elektrik tüketiminden kurtulunacağını, hem de yer altı sularının korunacağını söyledi.Gördes Barajı'nı tamamladıklarını aktaran Bakan Eroğlu, ''Orada enjeksiyon çalışmaları devam ediyor. Su dolduktan sonra bazı yerlerde yamaçlarda su kaçakları olabilir. Her barajda olan bir şeydir. Bu tespit edilir, enjeksiyonla giderilir. Şu anda Gördes'ten İzmir'e doğru isale hattı hızla geliyor. 9 Eylül 2010 saat 10.59'da bu suyu İzmir'e getireceğiz. Yılda 59 milyon metreküp içme suyu İzmir'e sağlanmış olacak'' dedi.Eroğlu, belediyenin içme suyu arıtma tesisini biraz gecikmeli de olsa ihale ettiğini, böylece İzmir'in su probleminin büyük ölçüde bitmiş olacağını söyledi.

Ödemiş'e Müjde

Ödemiş ilçesine dair bir müjde vermek istediğini ileten Bakan Eroğlu, ''Ödemiş'te nüfus hızla artıyor, içme suyu ihtiyacı var. Geçen gelişimizde Ödemişliler büyük bir hararetle Aktaş Barajı'nın yapılmasını istemişlerdi. Şu müjdeyi vereyim, Aktaş Barajı'nın yapılmasını programa aldık, 25 Haziran 2010'da ön seçim ihalesi yapıldı. 31 Ağustos'ta da teklifler alınarak ihale yapılmış olacak. Bu gerçekten önemli. 44 milyon metreküp su depolanacak'' diye konuştu.Burgaz Barajı'na ilişkin ihale sürecinin devam ettiğini, 16 Ağustos 2010'da tekliflerin alınacağını, projeyle 33 milyon metreküp su depolanmasının beklendiğini belirten Eroğlu, Dikili Harputlu Göleti ile de toplam 90 hektar arazinin sulanmasının hedeflendiğini bildirdi.Bakan Eroğlu, 11 derenin taşkın koruma çalışmalarının devam ettiğini, 7 adet de taşkın rüsubat kontrolü projelerinin sürdüğünü kaydetti.Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Gediz Havzasını Kurtarma Projesi'nin çok önemli bir çalışma olduğuna işaret ederek, ''Çalışmalar çok iyi şekilde ilerliyor. Bazı arıtma tesislerini açmıştık. Diğer tesisler de yapılıyor. Eksikliği olan bazı tesisler var. O konuyu da takip edeceğiz. 2012 sonunda bunların tamamı inşallah bitecek'' dedi.Bakan Eroğlu, ''Hükümetimiz İzmir'e sahip çıkıyor. İzmir, hükümetimizin özellikle üzerinde durduğu en önemli şehirlerden biri, bizim göz bebeğimiz. İzmir ile alakalı bütün yatırımları yakından takip ediyorum'' diye konuştu.

Türkiye Orman Yangınlarında Çok Başarılı

Türkiye'nin orman yangınlarında büyük başarı kaydettiğine dikkati çeken Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:''Allah'a şükür geçen yıl ciddi bir yangın olmadı. Sayı çok fazla ama yanan alan 26 hektar gibi cüzi bir alan. Bu konuda daha sonra detaylı açıklama yapacağız. Gururla söylüyorum, dünyada orman yangınlarıyla mücadelede en ileri teknoloji kullanan ve en iyi şekilde denetleyen bir teşkilatımız var. Amerika'nın California eyaleti bizden takip sistemi talep ediyor, Portekiz ile alakalı çalışma var. Makedonya, Arnavutluk, Suriye, Gürcistan, Fransa, Yunanistan bizden destek istedi. Başbakan da Yunanistan'a gittiğinde Yunan Bakan orman yangınları konusunda destek istemişti. 3 ay içinde hazırlanan protokolle onlara da destek vereceğiz. Türkiye’deki yangın harekat merkezinin aynısını Suriye'ye kuracağız.''

Balık Çiftliklerinin Taşınması

Bakan Eroğlu, balık çiftliklerinin uygun alanlara taşınması konusunda büyük başarı sağlandığını, yüzde 94'ünün yönetmelikte belirtilen uygun alanlara taşındığını, geri kalanının bir kısmıyla mahkeme sürecinin devam ettiğini, bir kısmının da balıkçılıktan vazgeçtiğini anlattı.İzmir'de 34 firmanın taşındığını, 1 firmanın da taşınma çalışmalarının devam ettiğini aktaran Eroğlu, '' Türkiye genelinde 137 çiftlik taşınmış, 3'ünün taşınma süreci devam ediyor. Bazıları da hiçbir başvuruda bulunmadan faaliyetlerine devam ediyor, bunların da mahkemeleri sürüyor, ciddi cezalar kesiyoruz. 2009 yılında 54 çiftliğe 1 milyon 321 bin lira ceza kestik'' dedi.“Şu anda yanan üç ampulün birini HES'lerden sağlıyoruz”.Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Temmuz ayında son yıllarda görülmeyen hava sıcaklığının yaşadığını, bu sebeple elektrik tüketiminin de çok arttığını, geçen yıl 15 milyar 899 milyon kilovat saat olan tüketimin, 2010'da 19 milyar 200 milyon kilovat saate ulaştığını belirterek, barajlar olmasaydı elektrik kesintilerinin yaşanacağını ifade etti.Büyük sarfiyat olan aylarda barajların ihtiyacı karşıladığını vurgulayan Bakan Eroğlu, ''Yedek tesisler adeta. Şu anda yanan üç ampulün birini HES'lerden sağlıyoruz. Tamamen kendi kaynağımızdır, ucuzdur. Diğer elektriklerin maliyeti 8-10 sent iken, neredeyse 1 senttir “dedi.Toplantının sonunda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Eroğlu, Türkiye'nin 2050'li yıllara ilişkin bir çevre master planının bulunup bulunmadığına dair soruya, şu karşılığı verdi:''Bütün çalışmalarda biz daima büyük düşünüyoruz. Bugünü kurtaralım davasında değiliz. Sulama ve içme sularında 2040-2050, hatta İzmir, İstanbul gibi yerlerde 2058 yılını hedefliyoruz. Şehirlerimizde su sıkıntısı olmasın, sanayinin talebi karşılansın diye. Planlamamızı buna göre yapıyoruz. Suyumuzun yüzde 70'i sulamada kullanılıyor. Geçmişte iptidaiydi, şimdi modern sulamayla önemli ölçüde tasarruf sağlıyoruz. Sulama teknolojileri değişti. Bütün şehirler için sulama eylem planı yaptığımız gibi, içme suyu eylem planı yaptık. Hazırlandı ve uyguluyoruz. İzmir için de 2058'e kadar proje hazır. Gördes'ten sonra Çağlayan Barajı'nı yapacağız. Bizim suyumuz bize yeter, su zengini değiliz ama su fakiri de değiliz.''

Bakan Eroğlu ''Gürültü Yönetmeliği''ne ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

''Saat 23.59 uygulaması kararlılıkla devam edecek. Eğlenen insanların başkalarını rahatsız etme hakkı yok. Vatandaşlar çok rahatsız, hastası var, çocuğu var, ertesi günü işe gidecek olanı var. Böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok. Örneğin Fransa'da 7 bin 500 avro ceza kesiliyor, aletlere el konuluyor, ABD'de hapis cezası var. Paris'te hiçbir gürültü göremezsiniz. Bir iki Afrika ülkesi ve maalesef bizim ülkemizde isteyen istediği gibi hareket ediyor. Biz geçen sene çevre faslını açtık. 2002'de yayınlanan AB kriterlerine uygun yönetmelik hazırladık. Madem AB hayat standartlarını yakalayacağız, gürültüyle alakalı da yakalamamız gerekir. Kesinlikle uygulama devam edecek.''İzmir'de 170 bin lira ''gürültü cezası'' kesildiğini dile getiren Eroğlu, insanların eğlenmesinin normal olduğunu, ama kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı olmadığını vurgulayarak, ''Uygulama devam edecek, kararlıyız, geri adım atmak yoktur. Bizim şakamız yoktur. Bir yıl süre verdik zaten. Süre uzatımı falan yoktur'' dedi.Eroğlu, bazı yatlarla açığa gidilip gürültü yapıldığını, bütün sahilin bundan rahatsız olduğunu ifade ederek, bu durumda Sahil Güvenlik'in verilen talimat doğrultusunda ceza keseceğini sözlerine ekledi.

İstanbul Boğazı'ndaki Alt Akıntı Biliniyordu

4 Ağustos 2010

Boğazdaki dip akıntı, 1800’li yıllardan beri bilinen bir husustur. Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde 1999 yılında yayınlanan “İstanbul Su Temini, Kanalizasyon ve Drenaj, Atıksu Arıtma ve Uzaklaştırma Master Planı” ile İstanbul’un içmesuyu ve kanalizasyon meselesi 2040 yılına kadar planlanmıştır. Yayınlanan bu master planında İstanbul Boğazında yapılan çalışmalarda yer almaktadır.

İSKİ, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden bilim adamlarının içinde bulunduğu Türk Bilim Adamları, Arar Araştırma Gemisi ile yapmış oldukları araştırmalarda, Marmara’dan Karadeniz’e Tuna Nehri kadar debiye sahip alt akıntının olduğu, Karadeniz’den de Marmara’ya üst akıntının bulunduğunu tespit etmiştir.

Türk bilim heyeti, bu akıntılardan elektrik üretiminin mümkün olup olmadığı konusunda çalışmalar yapmıştır. Bu çalışma raporları İSKİ’de mevcuttur.

1994 yılından beri boğazlardaki akıntı durumu ve su kalitesi parametreleri ve kütlesel madde taşınımı düzenli olarak ölçülmektedir. İSKİ’nin hazırlamış olduğu İstanbul Su ve Kanalizasyon Master Planı, tahminlere değil gerçek ölçüm neticelerine dayandırılmaktadır.

Sahip olduğu Su Teknolojileri konusunda Türkiye dünyanın ilk üç sırasında bulunmaktadır.

Boğazdaki alt-üst akıntıyla alakalı husus, boğaz taşımacılığındaki risklerin ele alındığı 1 Temmuz 2010 tarihinde İstanbul’da yapılan “Tanker ile Petrol Taşımacılığının Marmara – Boğazlar Açısından Çevresel Riskleri ve Bu Risklerin Önlenmesi” konulu toplantıda Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından dile getirilmiştir.

Netice itibarıyla, Marmara’dan Karadeniz’e doğru akan alt akıntı ile Karadeniz’den Marmara’ya doğru akan üst akıntı ilk defa yabancılar tarafından tespit edilen bir husus değildir. Gazetelerde yer alan haritalar İSKİ Master Planında mevcuttur. Konu, Türk bilim adamlarının çalışmaları neticesinde İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından 1999 yılında yayınlanan bilimsel raporlarla tespit edilerek belgelenmiştir.

Gürültünün İnsan Sağlığına Etkileri Paneli İstanbul’da yapıldı

28 Temmuz 2010

Gürültü, insanların fizyolojik ve psikolojik dengesini bozan, iş başarısını azaltan niteliği hoşa gitmeyen seslerden oluşan bir çevre kirleticisi…

Bakanlığımız gürültü kirliliğini önlemek için yapmış olduğu Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğini sektörlere ve vatandaşa daha iyi anlatabilmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda 28 temmuzda İstanbulda gürültünün insan sağlığına etkileri konulu bir panel düzenlendi.

Panele Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra akademisyenler, belediye başkanları, turizmden havalanı görevlilerine kadar çok sayıda ilgili katıldı. Haber programı dinlemek için tıklayınız.

TBMM 2010 yılı üstün hizmet ödülleri verildi

15 Temmuz 2010

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 85. yıldönümünde başlattığı “Üstün Hizmet Ödülleri”, 15 Haziran 2010 günü yapılan törenle sahiplerine verildi.

TBMM 2010 yılı “Üstün Hizmet Ödülleri” takdimi için düzenlenen törende Meteorolojinin Sesi Radyosu’dan Faruk Cenap ERDOĞAN ve İnci TOPAK AKIN düzenlenen töreni canlı yayında dinleyicilere aktardılar.

Törende Afyonkarahisar’dan üstün hizmet ödülüne lâyık görülenlerin ödüllerini Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’le Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da birlikte verdiler.

Haber programı dinlemek için tıklayınız.

THY-DMİ Havacılık Meteorolojisi Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

5 Temmuz 2010

İlk defa düzenlenen ve Türk Hava Yollarına verilen Meteorolojik hizmetlerin değerlendirildiği “THY-DMİ Havacılık Meteorolojisi Çalıştayı” THY Havacılık Akademisinde gerçekleştirildi. Toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir’le birlikte Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, THY Genel Müdürü Doç.Dr. Temel Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Miktad Kadıoğlu’nun yanı sıra kamuyu temsilen üst düzey bürokratlarla birlikte sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Haber programı dinlemek için tıklayınız.

Denizcilik Sektörüne Verilen Meteorolojik Hizmetler Çalıştayı İstanbul'da Yapıldı

29 Haziran 2010

Denizcilik Çalıştayı yirmiye yakın kamu kurum ve kuruluşun iştirakiyle İstanbul Deniz Ticaret Odası Meclis Salonunda yapıldı.. Toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Eldemir’le birlikte Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Çağlar, Deniz Ticaret Odası Yönetim kurulu üyesi Kaptan Alev Tunç, Kıyı Emniyeti Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Gani Aygün’ün yanı sıra kamuyu temsilen üst düzey bürokratlarla birlikte sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Haber programı dinlemek için tıklayınız.

Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nun Samsun Ziyareti

1 Temmuz 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu İl koordinasyon Toplantısına iştirak etmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere Samsun'daydı.Bakan Eroğlu, Samsun’da öncelikle Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti.Vali Hüseyin Aksoy ile görüşmesinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı da ziyaret eden Bakan Eroğlu, belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.Ziyaretler ardından DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’ne geçen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, burada İl Koordinasyon Toplantısına başkanlık etti.Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Samsun’dan yayın yapan AKS TV televizyonundan canlı yayınlanan, Şakir Gürel’in sunduğu “Bir Konuk” programında Bakanlık tarafından yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu’nun katıldığı ve 13 Haziran 2010 tarihinde AKS TV televizyonundan canlı yayınlanan programın geniş özetini dinlemek için tıklayınız.

Çölleşme ile Mücadele Sempozyumu Çorum'da yapıldı

18 Haziran 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele Gününde, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğünce Çorum’da düzenlenen ''Çölleşme ile Mücadele Sempozyumu''nun açılışına katıldı. Çölleşmeyi ''sessiz felaket'' diye niteleyen Eroğlu, bu süreçte insan faaliyetlerinin çölleşmedeki etkisine değindi. Eroğlu, yanlış arazi kullanımı, tarım uygulamaları, ormanların tahrip edilmesi ve yanlış sulamanın çölleşmedeki en büyük etkenler olduğuna dikkati çekerek, ''Çölleşme geleceğin değil, bugünün meselesidir. Gerekli tedbirleri zamanında almazsak dünyamız adeta yaşanmaz bir yer haline gelecek'' dedi.

Sempozyumda ayrıca Milli Ağaçlandırma Seferberliğinde derece giren Orman Bölge Müdürlükleri ile İl Çevre Müdürlüklerine Bakan Eroğlu tarafından Teşekkür Belgeleri verildi.

Küresel Isınma Kurultayı Ankara'da Yapıldı

16 Haziran 2010

Geleceğin en büyük sorunu olarak görülen küresel ısınma Ankara'da masaya yatırıldı. Pek çok gazetecinin de katıldığı Kurultayı Meteorolojinin Sesi Radyosu da yerinde izledi ve canlı yayında konuşmaları yayınladı. Kurultayda Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun yanısıra, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Çağlar ve TV8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan da birer konuşma yaptılar..

Konu ile ilgili haber programı dinlemek için tıklayınız.

Uluslararası 6. Geri Dönüşüm Fuarı İstanbul'da açıldı

10 Haziran 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş (İFO) tarafından düzenlenen Uluslararası 6. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı’nın açılışına iştirak etti.

Bakan Eroğlu, açılış merasiminde yaptığı konuşmada, atık ve geri dönüşüm alanında Türkiye'de bir sektörün oluştuğunu belirtti. Atıkların rastgele atılmasının çevreye çok büyük zarar verdiğini söyleyen Eroğlu, İstanbul'da bunun geçmişte yaşandığını, İSKİ Genel Müdürü olmadan önce 1994'te şehirde katı atıklar ve çöplerin gelişigüzel atıldığını ve bunun literatüre ''vahşi depolama'' olarak geçtiğini ifade etti.

Konu ile ilgili haber programı dinlemek için tıklayınız.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Çevre ve Orman Bakanlığının desteğiyle Recyling Industry Dergisi ve Türkiye Çevre Koruma Vakfınca üniversite öğrencileri arasında ''atık ve geri dönüşüm'' konularında düzenlenen ''Yeşil Kamera Kısa Film Yarışması''nda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği merasime iştirak etti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, burada "Ambalaj atıkları", "Yenilenebilir enerji", "Tehlikeli atıklar", "Elektronik atıklar" kategorilerinde ve "Yeşil Kamera/Çevre Oscarı" dalında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Yangınla Mücadelede Amerika'dan İleriyiz

9 Haziran 2010

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Milliyet Gazetesine verdiği röportajı aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dünya Çevre Günü Konya’da Kutlandı

4 Haziran 2010

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in iştirak ettiği Dünya Çevre Günü Konya Kültür Park'ta kutlandı.

Dünya Çevre Günü Kutlamalarını Meteorolojinin Sesi Radyosundan Murat Doğan ve Mustafa Yıldız da yerinde izleyerek yapılan konuşmaları canlı yayında dinleyicilere ulaştırdı.

"Dünya Çevre Günü'nü Çok Anlamlı Şekilde Kutluyoruz"

Konya'da Dünya Çevre Günü'nü çok anlamlı şekilde kutladıklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İllerin, ilçelerimizin katı atık sorunlarına kalıcı çözümler üretecek tesisler açıyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "2003 yılında sadece ülkemizin yüzde 5,5'inin çevre planları yapılmışken 2009'da bu oran yüzde 65'e ulaştı. 2011 sonu itibarıyla ülke genelinde inşallah çevre düzenleri planını tamamlamış olacağız. 2002 sonunda 15 adet katı atık bertaraf tesisiyle 23 milyon kişiye hizmet götürülüyordu, şu anda 42 tesisle 32 milyon kişiye hizmet verir hale geldik. 2010 yılı sonunda 54 tesisle 35,5 milyon nüfusa hizmet vermeyi hedefliyoruz. 2002 yılında 145 atıksu arıtma tesisiyle 248 belediyeye hizmet verilirken 2009 yılı itibarıyla 242 atıksu arıtma tesisiyle hizmet verilen belediye sayısı 466'ya ulaştı."

"Biliyorsunuz GAP, DAP ve KOP üçlü olarak bu projeleri hayata geçiriyoruz. Konya Ovası Projesiyle inşallah şu anda bu tünelin yarısını bitirdik. Açılışı yapılacak atıksu arıtma tesisiyle alakalı da bilgi veren Erdoğan, tesisin Büyükşehir Belediyesince 50 milyon Türk lirası harcanarak, 300 bin metrekarelik bir alan üzerine yapıldığını anlattı. Erdoğan, ''İnşallah bununla Tuz Gölü'nün kirlenmesine önemli bir set çekiyoruz. Konya ile birlikte diğer açtığımız tesisler var. Onlarla birlikte ülkemiz yeni bir güç kazanıyor'' dedi.

“Biz çevre kalitesini artırdık”

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin sahip olduğu biyolojik çeşitlilikle dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin adeta küçük bir kıta özelliği gösterdiğini söyleyen Eroğlu, "Biz çevre kalitesini artırmak suretiyle aynı zamanda halkın sağlığına da hizmet ediyoruz. Havasıyla, suyuyla, yeşil alanıyla, katı atık ve atık su problemi olmayan bir çevre için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevre için koruyucu hekimlik görevini yerine getiriyoruz" dedi. Eroğlu, KOP'un destansı bir şekilde ilerlediğini ifade ederek, KOP projesinin en önemli adımının Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel olduğunu bildirdi.

17 kilometre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki tünelin 8300 metresinin tamamlandığını anlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Buradan 414 milyon metre küp su Konya Ovası'na akacak. Akdeniz'e boşa akan sular Konya Ovası'na akacak. Sayın Başbakanımız '2012 yılı sonunda bitirin' demişti. Biz bununla alakalı çalışmaları yaptık. Yarın da bizzat şantiyeyi ziyaret edeceğim. Tarihi 1 yıl öne çektik. Sayın Başbakanım inşallah Mavi Tünel'den suyu Konya Ovası'na 17 Aralık 2011 tarihinde saat 13.59'da vereceğiz."

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından canlı bağlantıyla Konya, Tokat, Kütahya, Kuşadası ve Konya Karatay'a bağlanarak Atıksu Arıtma Tesisi, Katı Atık Tesisi ve Konya Karatay Olimpik Parkı'nın açılışını yaptırdı.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "Dünya Sigarasız Günü" mesajı

31 Mayıs 2010

“Sigara alışkanlığı, bütün dünyada insan sağlığını giderek artan bir boyutta tehdit etmektedir. Unutmamalıyız ki, sigara kullanımı, gelecek nesillerin de sağlığını çok yakından ilgilendiren önemli bir sorundur. Bu ciddi tehdide karşı herkesin ayrıntılı bir şekilde, gerekçeleriyle uyarılması ve bütün toplumlarda sigaraya karşı güçlü bir ortak bilinç oluşturulması artık acil bir zorunluluktur. Özellikle özendirici, teşvik edici unsurları ortadan kaldırmak ve sigaranın zararları konusunda başta çocuklarımız olmak üzere bütün toplumumuzu aydınlatmak zorundayız.

Hükümet olarak yaptığımız düzenlemelerle, tütün ürünlerinin zararlarından korunmak yolunda önemli adımlar attık ve bu konuda yasal düzenlemesi olan sayılı ülkeler arasına girdik. Ancak bununla birlikte bütün anne-babalarla öğretmenlerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve basın yayın organlarının da konuya duyarlı olmaları büyük önem taşımaktadır. En değerli hazinemiz olan sağlığımızı ve çevremizdekileri korumak hepimizin görevidir.

Bu düşüncelerle “Dünya Sigarasız Günü”nü kutluyor, sigara bağımlısı olanları da bu anlamlı günde sigarayı bırakmaya davet ediyor, bütün vatandaşlarıma sigarasız, sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.”

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın "Dünya Sigarasız Günü" mesajı.

Bakanımızın kızı Merve Eroğlu'nun hazırladığı "Fırçadan Tuvale Yağlı Boya Resim Sergisi"nin açılışını yaptı

25 Mayıs 2010

Üsküdar Doğancılar'da bulunan Tarih ve Tabiat Vakfı'nda düzenlenen serginin açılışını, Bakan Eroğlu, kızı Merve Eroğlu ve hocası Ressam Nurettin Üntez ile Hattat Hasan Çelebi, birlikte kurdele keserek yaptı. Açılışın ardından Eroğlu, davetlilerle birlikte sergiyi gezdi.

Merve Eroğlu sergilenen yağlı boya tekniği ile yapılmış 51 tabloyu, 2 yılda hazırladığını söyledi. Merve Eroğlu, İstanbul'u çok sevdiğini belirterek, tablolarında daha çok İstanbul ve doğa ağırlıklı çalıştığını, bu sebeple sergisini doğayla iç içe olduğu için Tarih ve Tabiat Vakfı'nda açtığını belirtti.

Resmin insanın ruhunu yansıttığını dile getiren Eroğlu, "Kimi zaman coşkuyu, kimi zaman üzüntüyü yansıtır. Bazen güzel beyaz örtüsüyle bir kış, bazen renk cümbüşüyle ilkbaharı hatırlatır" dedi.

Aynı zamanda, ebru sanatı ile ilgilendiğini kaydeden Eroğlu, ilk kez bir resim sergisi açtığını belirtti. Hocası Nurettin Üntez ise, "Merve İstanbul aşığı bir insan. Bunu çalışmalarına da yansıtıyor. Resimdeki başarısını daha ileriye götüreceğine kaniyim" dedi.

Bakan Eroğlu'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

19 Mayıs 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla radyomuz dinleyicileri için bir mesaj yayınladı. Mesajı dinlemek için aşağıdaki linki tıklayınız...

Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun 19 Mayıs Mesajı .

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Radyomuzda gurur ve coşkuyla kutlandı

19 Mayıs 2010

Milli mücadele hareketinin başladığı, Türk milletinin yeniden doğuşunun simgesi "19 Mayıs Atatürk'ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" tüm yurtta olduğu gibi Meteorolojinin Sesi Radyosunda da coşkuyla kutlandı.
Radyomuzda gün boyunca kurtuluş mücadelesinin başladığı bu anlamlı günün 91.yıl dönümü nedeniyle özel programlar yayınlandı.
Bu gururlu günümüzde Radyomuz Cumhuriyetimizin emanetçisi gençler tarafından ziyaret edildi. Radyomuzu ziyaret ederek duygularını ve coşkularını mikrofonlarımız aracılığıyla tüm Türk milletiyle paylaşan gençlerimiz Radyomuz Genel yayın Yönetmeni Fatih Öznur tarafından da kabul edildi.

Çocuklar bugünün yarını, yarının umutlarıdır

21 Mayıs 2010

Çocuklar geleceğimiz, geleceğimiz çocuklarımızdır. Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımız bir arada...

Sunumu izlemek için tıklayınız...

Gonca Dergisinin Bakanlığımızın da katkılarıyla başlatmış olduğu "100.000 Fidan Kampanyası" dahilinde yavru ağaçlar minik ellerde DSİ Genel Müdürlüğü Çocuk Bakımevinde törenle dikildi

28 Nisan 2010

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder M.Kemal ATATÜRK’ün Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, geçtiğimiz hafta boyunca coşku ile kutlandı.
Aylık Çocuk ve Kültür Dergisi Gonca’nın Bakanlığımızın da katkılarıyla başlatmış olduğu "100.000 Fidan Kampanyası" dahilinde "Yavru Ağaçlar Minik Ellerde Projesi" kapsamında, DSİ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Çocuk Bakım Evi’nde eğitim gören çocuklarımız, Kreş Müdüresi Sn.Filiz KOLCU ve öğretmenleri eşliğinde fidan dikme töreni düzenlediler.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

23 Nisan 2010

Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU Meteorolojinin Sesi Radyosu Muhabiri İnci Topak AKIN'ı makamında kabul ederek TBMM'nin 90'ncı yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla radyomuz dinleyicileri için bir mesaj yayınladı. Mesajı dinlemek için aşağıdaki linki tıklayınız...

Çevre ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU'nun 23 Nisan Mesajı .

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı radyomuzda şenlik havasında kutlandı

23 Nisan 2010

Meteorolojinin Sesi Radyosu yayınını, bugün, sadece radyo çalışanları ile değil çok sayıda küçük konuğumuzla birlikte yaptı.
TBMM’nin açılışının 90.yılını Meteorolojinin Sesi Radyosu özel programlarla kutladı. Bu programlara renk katan minik konuklarımız şarkılar söylediler, şiirler okudular, haber ve hava durumu bültenlerini sundular. 23 Nisanla ilgili duygularını dinleyicilerimizle paylaştılar.
İşte bugüne ilişkin güzel anlar:

Başarı belgeleri sımsıcak, eğlenceli bir akşam yemeğinde sahiplerine verildi

15 Nisan 2010

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nun teknik yönetmenleri ve spikerlerinin geçtiğimiz haziran ve temmuz aylarında yaklaşık iki ay süreyle yapılan eğitimlerinde başarılı olanlara “Katılım Belgeleri”, 13 Nisan Salı akşamı DSİ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemekte verildi.
Yemeğe radyo çalışanlarının tümü, Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih Öznur ve eğitmenlerden başta Mehpare Çelik ve Handan Demiralp olmak üzere, Abdullah Abdulkadiroğlu, Hakan Otçu, Faruk Saygılı, İhsan Günal, Murat Ünsal ve yayın danışmanımız Kenan Tavukçu katıldı.
Radyo çalışanları belgelerini aldıktan sonra Genel Yayın Yönetmenimiz bütün eğitmenlere zarif bir jestte bulunmuş; kendilerine emeklerini taçlandıran birer “Teşekkür Belgesi” sunmuştur.
İşte o geceden objektiflere yansıyanlar…

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda bir ilk

15 Nisan 2010

Radyomuzun ilk spor programı “Köşe Atışı” 100.kez dinleyicisiyle buluştu….
5 Mart 2008 tarihinde ilk kez “Spor Panorama” adıyla sporseverlerle buluşan ve daha sonra 6 Ağustos 2009 tarihinde “Köşe Atışı” adıyla yoluna devam eden programımıza nice “100. programlara” diyoruz…

Radyomuzun yeni personeli göreve başladı

Nisan 2010

Radyomuza geçiçi görevlendirmesi yapılarak bir ay süresince yayıncılığın temel kuralları başta olmak üzere Türkçe, diksiyon, programcılık ve teknik eğitim verilen adaylar arasında başarılı olan personel belirlenerek görevlerine başladılar. Başarılar diliyoruz..

Yeni personel: İnci TOPAK AKIN (Ortada), Fatih BUDAK (Sol Üst), Sedat BALCI (Sağ Üst), Kemal OKUMUŞ (Sol Alt), Ahmet KANSU (Sağ ALt)

Facebook'ta Radyomuz 4'ncü

Nisan 2010

Facebook'ta Meteorolojinin Sesi Radyosu en çok dinlenen radyolar arasında yükselişini sürdürerek 4'ncü sıraya çıktı.

Meteorolojinin Sesi Radyosuna üye olmak için.

Meteorolojinin Sesi Radyosunu Facebook'tan dinlemek için.

Dünya Su Günü ve Dünya Meteoroloji Günü Afyonkarahisar'da kutlandı

Nisan 2010

22 Mart Dünya Su Günü, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü ve II. Taşkın Sempozyumu etkinliklerini takip etmek, haberleri anında canlı yayınlarda dinleyicilerimize aktarmak amacı ile Radyomuz yurdun dörtbir yanını gezmeye devam ediyor.

Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih ÖZNUR başkanlığında, sunucularımız Faruk Cenap ERDOĞAN, Ayşe YÜCEL ve Murat DOĞAN Afyonkarahisar'da oluşturduğumuz geçici stüdyodan canlı yayınlar yaparak etkinlikleri anında ilettiler.

Radyomuzda görevlendirilecek personel belirlendi

Şubat 2010

Radyomuza geçiçi görevlendirmesi yapılarak bir ay süresince yayıncılığın temel kuralları başta olmak üzere Türkçe, diksiyon, programcılık ve teknik eğitim verilen adaylar arasında başarılı olan personel belirlendi.

Başarılı olan adaylar:


1 - İnci TOPAK AKIN - Bakanlık Ar-Ge Dairesi
2 - Fatih BUDAK - DMİ - Mardin
3 - Sedat BALCI - DMİ - Gaziantep
4 - Kemal OKUMUŞ - AGM - Kastamonu
5 - Ahmet KANSU - DMİ - Kars (Yedek)

WMO Klimatoloji Komisyonu 15. Oturumu Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Katılımıyla Başladı

19 Şubat 2010

Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın koordine ettiği ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğini yaptığı, 82 ülke ile 5 Sivil Toplum Örgütünden toplam 200 Bilim Adamı ve Uzmanın katılımı ile gerçekleştirilen Klimatoloji (İklim Bilimi) Komisyonun 15. Oturumu Antalya’da yapıldı.

İklim hizmetleri için küresel çerçeve çalışmaları, bölgesel ölçekli iklim bilgilerinin ve tahminlerinin geliştirilmesi, iklim alanında yapılan bilimsel çalışmaların operasyonel çalışmalara katkıları gibi konulara değinilen oturumun açılışına Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel EROĞLU, Bakanlığımız Müsteşar, Müsteşar Yardımcıları ve Genel Müdürlerimiz katıldı.

Klimatoloji Komisyonu ile ilgili gelişmeler ve son haberleri aktarmak üzere de Meteorolojinin Sesi Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Fatih ÖZNUR ve Muhabirimiz Emine Ertürk KARAASLAN oradaydılar.

Facebook'ta Radyomuz 8'nci

Şubat 2010

Facebook'ta Meteorolojinin Sesi Radyosu en çok dinlenen radyolar arasına girerek 8'nci sıraya yükseldi.

Meteorolojinin Sesi Radyosuna üye olmak için.

Meteorolojinin Sesi Radyosunu Facebook'tan dinlemek için.

Personel Alım Sonuçları Açıklandı

Şubat 2010

Meteorolojinin Sesi Radyosu’na geçici görevlendirmeyle alınacak personel belirlenmiştir. Yapılan sınav ile mülakatlar sonucunda aşağıda ismi belirtilen kişiler Radyomuzda staj yapmak üzere kabul edilmişlerdir.
Bilgi için: Meteorolojinin Sesi Radyosu Genel Yayın Yönetmenliği 0 312 302 20 18 - 19


1 - İnci TOPAK AKIN - Bakanlık Ar-Ge Dairesi
2 - Leyla AKKUŞ - DMİ - Uşak
3 - Fatih BUDAK - DMİ - Mardin
4 - Ahmet KANSU - DMİ - Kars
5 - Furkan YERDURMAZ - DMİ - Gaziantep
6 - Sedat BALCI - DMİ - Gaziantep
7 - Mesut GÜLER - DMİ - İstanbul
8 - Kemal OKUMUŞ - AGM - Kastamonu
9 - Muhittin GÜRKAN - DMİ - Tokat


Yeni yıl Toplantısı Yapıldı

19 Ocak 2010

Radyo yayın ve yapım personeli Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih Öznur başkanlığında yeni yıl toplantısında biraraya geldi. Toplantıda 2009 yılının değerlendirmesi yapılarak yeni yıl için temennilerde bulunuldu.

 

Ana Sayfa | Gayemiz | Yasal Uyarı | Yayın İlkeleri | Görev Alanlar

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören ANKARA, TEL:+90 312 302 25 25 FAKS:+90 312 360 00 28
©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2017

TSE 9000 Bu site görme engelli dostudur