Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ana Sayfa

Ana Sayfa | İletişim | Bilgi Edinme

Meteorolojinin Sesi Radyosu Çevre ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojinin Sesi Radyosu
MSR

Duyurular & Faaliyetler


2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

"Yeşil Radyo" programımız Expo 2015 Milano Organizasyonunda 1 yıl boyunca stantta videosunun dönmesine ve kamuya dağıtılan kitapçıkta tanıtımının yapılmasına değer bulundu...

01 Ekim 2015

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 3 yıldır yayımlanan Dr. Levent YALÇIN’ın hazırlayıp sunduğu, “Sürdürülebilirlik, Küresel ısınma, İklim ve İklim değişikliği, Karbon salınımı, Yenilenebilir enerji, Yeşil binalar, Afet ve erken uyarı” konularını işleyen “YEŞİL RADYO” programı, Expo 2015 Milano Organizasyonu bünyesinde, CIHEAM tarafından düzenlenen Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde uygulanmış “Gıda Güvenliği İçin En İyi Sürdürülebilir Kalkınma Uygulamaları”nın belirlendiği etkinlik kapsamında sergilenmeye, 1 yıl boyunca düzenli olarak stantta videosunun dönmesine ve kamuya dağıtılan kitapçıkta tanıtımının yapılmasına değer bulunmuştur.

Kurumumuzun ve Radyomuzun misyonunun ortaya konması ve tanıtımı için uluslararası bir önemi haiz bu gelişimin oluşumunda emeği geçen yöneticilerimiz ve program yapımcısı Dr. Levent YALÇIN’a teşekkürlerimizi sunarız.

Dr.Levent YALÇIN’ın hazırlayıp sunduğu pazartesi günleri saat 16:20’de radyomuzda yayınlanan “YEŞİL RADYO” programının geçmiş program kayıtları için www.youtube.com/yesilradyo kanalını ziyaret edilebilirsiniz..

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kurban bayramı dolayısıyla radyomuza mesaj verdi…

24 Eylül 2015

Bakanımız Prof.Dr.Veysel EROĞLU'nun radyomuza verdiği kurban bayramı mesajı şöyle:

Sevgili vatandaşlarım, aziz dinleyiciler;

Mübarek kurban bayramınızı canı gönülden tebrik ediyorum. Bu güzel bayramların bütün milletimizin birlik, berabirlik ve kardeşliğinin daha da pekişmesine vesile olmasını Canabı Allaha'tan niyaz ediyorum. Sizlere sıhhat, afiyet ve hayırlı uzun ömürler dileyerek bayramınızı tebrik ediyorum.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel EROĞLU'nun Kurban Bayramı mesajını buradan dinleyebilirsiniz...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel EROĞLU “Radyo Günleri” Etkinliği Dolayısıyla Bir Mesaj Yayınladı…

8 Mayıs 2015

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel EROĞLU, 2-6 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul Beşiktaş İskele Meydanında TRT tarafından düzenlenen “Radyo Günleri” etkinliği dolayısıyla radyomuz muhabiri Can İŞCAN'a bir mesaj verdi.

Sayın Bakanımız Prof.Dr.Veysel EROĞLU'nun radyomuza verdiği "Radyo Günleri" etkinliği mesajı şöyle:

Ben VEYSEL EROĞLU…

2-6 Mayıs tarihlerinde İstanbul Beşiktaş İskele Meydanında kurulan Radyo köyünde, vatandaşlarımızla bütünleşerek gerçekleştirilen Radyo Günleri vesilesiyle, hem TRT Radyoları hem de Meteorolojinin Sesi Radyosu ortak yayını aracılığıyla bizi dinleyen bütün radyo dostlarına seslenmekten büyük şeref duyuyorum ve bizi dinleyen bütün vatandaşlarımı, İzmir’den sevgi ve hürmetle selamlıyorum…

Ben de iyi bir Radyo dinleyicisiyim, hem Bakanlığımızın radyosu olan, 54 yaşına giren Meteorolojinin Sesini hem de daha kıdemli olan yayıncılığın okulu olan Radyo 1’i, TRT FM’i ve Radyo Nağme’yi zevkle dinliyorum… Sesin ve radyonun farklı bir büyüsü ve etkisinin olduğuna inananlardanım…

Orman ve Su İşleri Bakanı olarak Türkiye’mizin her daim hizmetindeyiz. Hayata dair daha iyi yaşama ve yaşatma adına üzerimize düşeni layık-ı veçhiyle yapmaya gayret sarf ediyoruz… Daha temiz bir havayı solumak ve daha iyi bir çevre ve şehirlerde yaşamak ile insanımızı daha yeşil ve oksijeni bol bir Türkiye’de yaşatmak gaye ve azmindeyiz…

Çeşmelerinden daima gürül gürül sular aksın, topraklarımız ziyadesiyle berekete ersin, tüm vatandaşlarımız sıhhatli sular içerek, temiz bir hava soluyarak afiyet bulsun, daha muhteşem bir Türkiye’de yaşasın diye büyük ve ehemmiyetli projelerimizi ardı ardına gerçekleştiriyoruz…

Gece gündüz çalışarak Dünya rekorlarına imza atıyoruz yapılmamışları yapıyoruz… Kısaca, güzel vatanımızın dört bir yanında destan yazıyoruz… Yaptıklarımızı tek tek anlatmak imkansız, zaten vatandaşlarımız bizi biliyor, takdir ediyor ve bizi hep destekliyor. Bu vesileyle herkese bir defa daha teşekkür ederim… Bizi takip edin, hep birlikte büyüyerek gelişelim ve geleceğin Türkiye’sini beraberce inşa edelim…

Radyo günleri vesilesiyle, bu kıymetli faaliyeti hazırlamada emeği geçen bütün radyoculara kolaylıklar dileyerek, yayıncıların, sanatçıların ve tüm radyo dostlarının radyo günlerini tebrik ediyor, İzmir’den bir defa daha muhabbetlerimi sunuyor, hayırlı günler diliyorum…

Su gibi aziz olunuz…

Sayın Bakanımız Prof.Dr.Veysel EROĞLU “Radyo Günleri” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel EROĞLU’un radyomuza verdiği “Radyo Günleri” mesajını buradan buradan dinleyebilirsiniz...

Meteorolojinin Sesi Radyosu TRT’nin düzenlediği “Radyo Günleri” Etkinliğine Katıldı…

8 Mayıs 2015

TRT tarafından 2009 yılından beri düzenlenen "Radyo Günleri" etkinliğini bu yıl daha geniş bir kapsamda gerçekleşti. 02-06 Mayıs 2015 tarihleri arasında, radyo yayıncısı, radyo dinleyicisi kısaca radyoya gönül bağlılığı olan herkesi bir araya getirmek amacıyla İstanbu'da yapılan "Radyo Günleri" etkinliğine 11 ülkeden radyocular katıldı.

TRT tarafından düzenlenen "Radyo Günleri" etkinliğine radyomuz 5 Mayıs Salı günü 11.00-12.00 saatleri arasında ve 6 Mayıs Çarşamba günü 09.00-10.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasından canlı yayınlarla katıldı. Radyomuz Birim ve Yayın Sorumlusu Emine ERTÜRK KARAASLAN ile radyomuz spikerlerinden Nurşen KARADENİZ katıldı.

TRT bu etkinlik için Beşiktaş İskele Meydanında 750 m2 büyüklüğünde bir "Radyo Köyü" kurdu. Radyo Köyü'nün yanında Konser Alanı ve canlı yayın yapılan teknik donanıma sahip bir Cam Stüdyo da yer aldı. Bu radyo köyünde yer alan "Önce Radyo Vardı" adlı fotoğraf sergisi etkinlik boyunca katılımcıların ziyaretine açık oldu. TRT'nin Kadıköy İskele Meydanında kuracağı bir diğer Cam Stüdyoda ise yurtdışından gelen radyo yapımcıları canlı yayınlarla ülkelerindeki dinleyicilerine kendi dillerinde Türkiye'den yayın yaptı. Yani Türkiye"den kendi ülkelerine kendi dillerinde canlı yayın yaptılar. Beşiktaş İskele Meydanı'nda kurulan Radyo Köyü'nde birçok radyo etkinlikleri yapıldı. Bu etkinliklerden bazılar şöyledir:

Beşiktaş İskele Meydanı'nda kurulan olan Cam Stüdyo"da;

-              Canlı yayın yapılabilen teknik donanıma sahip bir stüdyo hazırlandı ve TRT Radyoları ve Meteorolojinin Sesi Radyosu etkinlik boyunca bu stüdyodan yayınlar yaptılar.

Kadıköy İskele Meydanı'nda kurulacak olan Cam Stüdyo'da:

-              Kadıköy İskele Meydanı'nda kurulan olan Cam Stüdyo'da yurt dışından gelen radyo yapımcıları kendi ülkelerine kendi dillerinde yayın yaptılar. Yabancı radyocular kendi ülkelerindeki kitlelere Türkiye'den TRT'nin sağladığı teknik imkânlarla seslenme imkânı buldular.

-              Eğitim salonunda spikerlik, diksiyon, program yazma, radyo yayıncılığı gibi konularda ziyaretçilere TRT'nin deneyimli, konusunda uzman personeli tarafından kısa eğitimler verildi.

-              Radyo Tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu alanında oluşturulan küçük ekiplerle çeşitli oyunlar seslendirildi ve bunun kaydı anında ilgililere dijital ortamda teslim edildi.

-              Karaoke stüdyosunda yerli ve yabancı ziyaretçilerin seslendirdiği karaoke kayıtları dijital ortamda kendilerine teslim edildi.

-              Kendi Programını Kendin Yap alanında ziyaretçiler hazırlanmış olan stüdyoda kendi anonsunu yapıp dilediği müziği yayınladı ve kendi programlarını oluşturarak, böylece radyo yayının içerisinde olmaları sağlandı.

-              "Önce Radyo Vardı" adlı fotoğraf sergisi de etkinlik boyunca katılımcıların ziyaretine açık kaldı.

-              Etkinlik kapsamında her gün halka açık konserler verildi.

Radyomuz "Radyo Günleri" etkinleri çerçevesinde Beşiktaş İskele Meydanında yaptığı canlı yayınlarda radyomuzun en iyi şekilde tanıtımını yaptı. Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşların faaliyetlerini yetkililerin ağzından duyurdu.

5 Mayıs Salı Günü saat 11.30’da İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Sayın Ergun GÜLER ile yaptığımız röportajı buradan dinleyebilirsiniz...

5 Mayıs Salı Günü 11.45’de İstanbul Orman Bölge Müdürü Sayın Zekeriya MERE ile yaptığımız röportajı buradan dinleyebilirsiniz...

6 Mayıs Salı Günü 09.30’da İstanbul Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Sayın Sedat ÖZPINAR ile yaptığımız röportajı buradan buradan dinleyebilirsiniz...

Meteorolojinin Sesi Radyosu, Medya Çalışanları 1. Bowling Turnuvasında Üçüncülük Kupasını Aldı...

6 Nisan 2015

Türkiye'nin 'En havalı radyosu’: Meteorolojinin Sesi Radyosu çalışanları Yenimahalle Beldiyesinin düzenlediği 1. Bowling Turnumvasında üçüncülük kupasını aldı. Turnuvaya radyo çalışanlarından Özgür Sevinç, Fatih Budak ve Mehmet Aşkıner katıldı. Arkadaşlarımızın büyük gayretleri neticesinde Ankara Yenimahalle Belediyesinin düzenlediği Ankara Medya Çalışanları 1. Bowling Turnuvasında radyomuz üçüncülüğü aldı.

Yenimahalle Belediyesi tarafından bu sene ilki düzenlenen Medya Bowling Turnuvası’nda basın mensupları kıran kırana yarıştı.

100 basın mensubunun yarıştığı turnuva, renkli görüntülere sahne oldu. Basın mensuplarını yalnız bırakmayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Siz basın mensuplarının sürekli değişen ve genelde olumsuz olayların olduğu Türkiye gündeminden çıkarmak ve biraz moral vermek amacıyla yaptığımız turnuvada basın emekçisi arkadaşlarımı mutlu görmek bizi de mutlu etti." dedi.

BAŞKAN DA VURUŞ YAPTI

Turnuvada Belediye Başkan Fethi Yaşar da atış yaptı. Basın emekçilerinin zor ve stresli bir iş yaptığına dikkat çeken Yaşar, "Mesleğini icra ederken en çok yıpranan iş kollarından biri de basın sektörüdür. Özellikle Türkiye gündemini düşündüğümüzde sizlerin yaşadığı stresi anlamak zor değil. Halkın haber alma hakkını temsil eden medya mensuplarının çok daha özgür ve demokratik şartlarda mesleklerini yapmalarını diliyorum." diye konuştu.

ÖDÜL SEVİNCİNİ DOYASIYA YAŞADILAR

Kıyasıya mücadeleye sahne olan final turundan sonra dereceye giren basın mensupları ödüllerini aldılar. Turnuva'da birinciliği Kanaltürk Televizyonu, ikinciliği Kanal 7 televizyonu ve üçüncülüğü Meteorolojinin Sesi Radyosu takımı aldı.

Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günü İstanbul'da Kutlandı...

25 Mart 2015

21 Mart Dünya Ormancılık Günü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü düzenlenen ortak etkinlikle İstanbul’da kutlandı. Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyonu ile Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Vali İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları ile çok sayıda bürokrat, öğrenci ve davetliler katıldı.

Programa gelişinde mehter takımının icra ettiği marşlarla karşılanan Bakan Eroğlu, Vali Şahin ile birlikte hatıra fidanı dikti.

Kutlama Merasimi saat 09.30’da Nevruz ateşinin yakılması ve temsili fidan dikimi ile başladı. Daha sonra İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile açılışı yapılan kutlama programı, Türk Sanat Müziği Sanatçısı Yıldırım Bekçi’nin verdiği konserle başlayan program, Eyüp Teknik Mesleki Anadolu Lisesi öğrencilerinin halk oyunu gösterisi, Orman, Su ve Meteoroloji Genel Müdürlüklerince hazırlanan tanıtım filmlerinin gösterimleriyle devam etti.

Daha sonra ilgili Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez Dünya Ormancılık Günü, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz Dünya Su Günü ve Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş de Dünya Meteoroloji Günü anlam ve önemine münasebetiyle gerçekleştirdikleri kısa konuşmaların ardından Sayın Bakanımız Prof.Dr.Veysel EROĞLU’nun katılımcılara hitapları ile devam etti.

Programda bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek, “Orman ve su hayattır. Orman ve su yoksa hayatta yoktur.” dedi. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük mirasın yeşil bir ülke olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, çocukların ve gençlerin bu mirasa sahip çıkması gerektiği belirtti.

Türkiye’nin meteorolojik tahminlerde % 90’dan fazla başarı yakaladığını ve Hazar denizinden Adriyatik’e kadar uzanan bölgede etkili çalışmalar yürüttüğünü belirten Bakan Eroğlu, bakanlığına bağlı olan üç kurumun görev alanına giren ormancılık, su ve meteorolojinin tevafuken dünyada 21, 22 ve 23 Mart tarihlerinde ard arda kutlandığını vurguladı.

Prof. Dr. Eroğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde, Dünya Ormancılık Günü, Dünya Su Günü ve Dünya Meteoroloji Günü ortak programında yaptığı konuşmada, orman ve su yoksa hayat olmadığını söyledi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığı dönemdeki çalışmalar hakkında bilgi vererek, İstanbul'un su sıkıntısını giderip Haliç'i temizlediklerini anlattı.

"Büyük hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir" diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu nedenle 2023 ve 2071 hedeflerinin konulduğunu belirterek, gençlerin de bu doğrultuda kendilerine hedefler belirlemeleri gerektiğini ifade etti.
Bakan Prof. Dr. Eroğlu, ormanlar olmasa dünyanın çöl olacağını dile getirerek, "Bunun için ağaçlandırma fevkalade önemlidir. Peygamber efendimiz 'elinizde bir fidan varsa yarın kıyamet kopacağını bilseniz o fidanı dikiniz' diye buyuruyor. Bundan daha güzel bir söz olamaz. Bu yüzden biz sürekli ağaç dikiyoruz. Ormanlarımızı artırıyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Eroğlu, 2008-2012 yıllarında orman teşkilatlarında bir seferberlik başlattıklarını ve bunu da başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Orman teşkilatının Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, "Son 12 yılda Orman teşkilatımız 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Bu bir dünya rekorudur. Zaten bu konuda bütün dünyanın dikkatini çektik" diye konuştu.

Orman teşkilatıyla gurur duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bizden önce yılda sadece 75 milyon fidan üretilirdi biz bunu 401 milyona çıkardık. Artık isteyen herkese, her kuruma, belediyeye, kaymakamlığa proje getirdiği zaman fidanları ücretsiz veriyoruz" dedi.

25 Mart 2015 tarihinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde Dünya Meteoroloji Günü kutlama töreninde, Bakanımız Prof.Dr.Sayın Veysel EROĞLU'nun yaptığı açılış konuşmasını buradan dinleyebilirsiniz...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu'nun konuşmasının ardından ödül merasine geçildi. Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günüleri kapsamında kurulan standlar ve resim sergisinin yanı sıra düzenlenen yarışmaların biricilerinin ödüllerinin de verildiği etkinlik, Bakan Eroğlu, protokol üyeleri ve dereceye girenlerin toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, Orman, Devlet Su İşleri ve Meteoroloji Genel Müdürlükleri ile Su Enstitüsü Başkanlığının standlarını gezildi. Bakan Eroğlu Radyomuz standına gelerek canlı yayına katıldı. Genel yayın Yönetmenimiz ve aynı zamanda Bakan Danışmanı Sayın Fatih Öznur ile bir röportaj yaptı. Hava durumunu dinleyiciler ile paylaşan bakan Eroğlu, İlk kez bir bakanın ağzından hava durumu sunumu radyomuz mikrofonlarına yaptı.

Bakanımız Prof.Dr.Sayın Veysel EROĞLU'nun Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Gününda İstanbul Haliç Kongre Merkezindeki Radyomuz standında Genel Yayın Yönetmenimiz Fatih Öznur ile yaptığı röportajı buradan dinleyebilirsiniz...

Kutlama Programında öğleden sonra Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji günün önemine ilişkin ortak bir panel düzenlendi. Alanlarında uzman akademisyenlerin katıldığı panel ile program son buldu.

Dünya Meteoroloji Günü 23 Mart Pazartesi Günü Ankara'da Kutlandı...

23 Mart 2015

Dünya Meteoroloji Günü kutlamaları, 23 Mart 2015 tarihinde Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Ahmet Tefik Göymen Konferans Salonunda yapıdı. Kutlamalar, Meteoroloji Genel Müdürümüz Sayın İsmail GÜNEŞ, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Dr. Mustafa YILDIRIM ve Sayın Ali KARATAŞ ile Daire Başkanları, Şube Müdürleri, Genel Müdürlük çalışanları ve çok sayıda meteoroloji emekli personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Meteorolojinin Sesi Radyosu da bu kutlama törenini yakından takip etti. Kutlama etkinliklerinin sunumu radyomuz spikerlerinden Özgür TAŞÇIOĞLU tarafından gerçekleştirldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlik, Genel Müdürlüğümüzün tanıtım filmiyle devam etti.

Kutlama programında, Hava Tahminleri Dairesi Başkanı Sayın Fatih BÜYÜKKASAPBAŞI, Gözlem Sistemleri Dairesi Başkanı Sayın Ercan BÜYÜKBAŞ ve Araştırma Dairesi Başkanı Sayın Hayreddin BACANLI tarafından yapılan sunumlarla Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları ve projeleri anlatıldı. Sunumların ardından Genel Müdürümüz Sayın İsmail GÜNEŞ bir konuşma yaptı. Genel Müdür GÜNEŞ, tüm katılımcıların ve Meteoroloji Personelinin Dünya Meteoroloji Gününü kutladı ve gösterilen özverili çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

23 Mart Dünya Meteoroloji Gününde Genel Müdürümüz Sayın İsmail GÜNEŞ'in yaptığı konuşmayı buradan dinleyebilirsiniz...

Genel Müdürlüğümüz Ahmet Tevfik Göymen Konferans Salonu'nda düzenlenen Dünya Meteoroloji Günü etkinlikleri Genel Müdürümüz Sayın İsmail GÜNEŞ'in kapanış konuşmasının ardından kapanış kokteyli ile sona erdi.

Kutlama programının ardından Genel Müdürümüz Sayın İsmail GÜNEŞ, Hava Tahminleri Dairesi Başkanımız Sayın Fatih BÜYÜKKASAPBAŞI, Gözlem Sistemleri Dairesi Başkanımız Sayın Ercan BÜYÜKBAŞ ve Araştırma Dairesi Başakanımız Sayın Hayrettin BACANLI radyomuza davet edilerek "Bir Konu Bir Konuk" programında Özgür TAŞCIOĞLU’nun konuğu oldular. Programda Genel Müdürlük olarak yapılan çalışmaları ve projeleri radyomuz dinleyicilerine anlattılar. Dünya Meteoroloji Gününde farkındalık oluşturması açısından, meteorolojinin hayatımızın her alanında nasıl bir öneme sahip olduğuna vurgu yaparak tüm dinleyenlerin Dünya Meteoroloji Gününü kutladılar.

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail GÜNEŞ, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı...

23 Mart 2015

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail GÜNEŞ, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nün önemini vurgulayan bir mesaj yayınladı.

Genel Müdürümüz İsmail GÜNEŞ'in mesajı şöyle:

Dünyadaki tüm meteoroloji kuruluşları, Genel Müdürlüğümüzün de üyesi olduğu Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın (WMO) kurulduğu 1950 yılının 23 Mart gününü, 1961’den itibaren, meteoroloji biliminin hayatımızdaki önemini vurgulamak ve farkındalık oluşturmak gayesi ile Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlamaktadırlar.

Hepimiz farkındayız ki hava durumu, insan hayatında oldukça önem arz etmektedir. İnsanlık, tarihe bakıldığında göçebe hayattan yerleşik hayata geçiş sürecinde dahi hava durumunun belirlediği şartlara göre hareket etmiştir. Bugüne geldiğimizde, hava durumu bilgisine verilmesi gereken önem artarak devam etmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak bunun farkındayız ve tüm planlarımızı bu artan ihtiyaçları dikkate alarak yapmaktayız.

Resmi olarak 1937 yılında kurulan Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz sürekli kendini yenileyerek çağın gerektirdiği son teknolojik gelişmeleri her zaman takip etmiştir. Meteoroloji, dünyada ortak bir dile sahip olduğu için son çıkan teknolojiyi takip etmek bizim için zaruridir. Dolayısıyla bugün yeni teknoloji ve sistemleri en iyi kullanan kurumlardan biriyiz. Bu manada değişen, yenilenen ve büyüyen Türkiye’ye uyum sağladık diyebiliriz. Tüm plan ve projelerimizi yeni Türkiye vizyonuna uygun olarak sürdürmekteyiz. Ülkemizin tamamını kapsayacak şekilde Meteorolojik Gözlem Sistemleri Ağı planlandı ve kurulum çalışmaları kesintisiz olarak devam ediyor. Bugün, Ülke tarihinde ilk kez kullanılmakta olan yeni sistemlerin bulunduğu 1279 adet gözlem sistemimiz var. Uydu teknolojisiyle Türkiye’nin atmosferini sürekli olarak izliyoruz. Kısa süreli tahmin ve erken uyarılar konusunda son teknoloji olan Meteorolojik Radar Ağımızı tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Karasal alanlar, denizlerimiz ve havaalanlarımızda kurduğumuz otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarımızla kesintisiz, doğru ve güvenilir bilgiyi kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz. Bu imkânlar ile ulaşımdan tarıma, açık hava organizasyonlarından günlük hayat planlamalarına kadar ülkemizdeki tüm sektörler için bilgi üretiyoruz ve bu istikamette hizmet vermeye devam edeceğiz.

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü vesilesiyle tekrar hatırlatmak isterim ki hava şartları o gün için olumsuz değilse de meteorolojik tahminleri takip etmek gerekir. Gelecek günlerdeki yaşanabilecek olumsuz havalardan haberdar olabilmek, maddi-manevi kayıpları en aza indirebilmek için meteorolojiye kulak vermeliyiz. Biz tahminlerimizi ve meteorolojik uyarılarımızı; mgm.gov.tr internet sayfamızdan, Meteorolojinin Sesi Radyomuzdan, cep telefonlarındaki mobil uygulamamızdan, televizyon ve diğer basın yayın organlarından duyuruyoruz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

23 Mart Dünya Meteoroloji Gününüzü kutlar, sağlık ve huzur dilerim…

Genel Müdürümüz İsmail GÜNEŞ'in 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü dolayısıyla yayınladığı mesajın tamamını buradan dinleyebilirsiniz...

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığın 2014 Yılı Faaliyetleri İle 2015-2019 Hedeflerine İlişkin Basın Toplantısı Düzenledi…...

16 Ocak 2015

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığın 2014 yılı değerlendirmesi ve 2015-2019 hedeflerine ilişkin, basın toplantısı düzenledi. Meteorolojinin Sesi Radyosu da yakından takip etti.

Sayın Bakanımız Prof.Dr.Veysel EROĞLU'nun 16 Ocak 2015 tarihinde Bakanlığın 2014 yılı değerlendirmesi ve 2015-2019 hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısınına başlamadan önce Bakan Danışmanı ve Radyomuz Genel Yayın Yönetmeni Fatih ÖZNUR radyomuza telefonla bağlanarak basın toplantısı ve içeriğiyle ilgili dinleyicilerimize bilgi verdi.

Bakan Danışmanı ve Genel Yayın Yönetmeni Fatih ÖZNUR'un basın toplantısı ile ilgili yaptığı telefon bağlantısını buradan dinleyebilirsiniz...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 12 yılda 78 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu, bu dönemde DSİ tarafından 278'i baraj olmak üzere, 2 bin 361 tesisin tamamlandığını söyledi. Ayrıca, 12 yılda, 3 milyar 250 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, bu dönemde korunan alanları 3,4 milyon hektardan 6,3 milyon hektara çıkarttıklarını anlattı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1.243 adet meteorolojik gözlem ağıyla hava tahminlerinde isabet oranını yüzde 90'ın üzerine çıkarttıklarına işaret ederek, "Artık herkes meteorolojiye bakıyor. Meteoroloji web sitesi en çok tıklanan sitelerden birisi. Günde 2,5 milyon tıklanma ile rekor kırıyor" dedi.

“Fidan Üretimini 5 Katına Çıkarttık”

Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 27,7'sinin orman olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2002'de 20,8 milyon hektar olan orman alanının 2012'de 21,7 milyon hektara çıktığını bildirdi. Fidan üretimini 5 katına çıkardıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, 1992-2002 döneminde yılda 75 milyon fidan üretilirken, bu rakamın 2014'te 337 milyona yükseldiğini vurguladı.

“3 Milyar 250 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturduk”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2003-2014 arasında 4 milyon 189 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığını ve toplam 3 milyar 250 milyon fidanının toprakla buluşturulduğunu belirterek, son 12 yılda 14 bin kilometre karayolu kenarına 10,2 milyon fidan dikildiğini ifade etti. Bugüne kadar 125 şehir ormanı kurduklarını aktaran Prof. Dr. Eroğlu, 227 bal ormanı kurulduğunu ve Türkiye’nin bal üretiminde dünyada ikinciliğe yükseldiğini söyledi.

“Türkiye Erozyonla Mücadelede Dünya Lideri”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1970'li yıllarda yılda 500 milyon ton olan erozyonla taşınan toprak miktarını, erozyon kontrolü ve ağaçlandırma çalışmaları neticesinde yılda 168 milyon tona indirdiklerini söyledi.

Odun dışı orman ürünü üretim miktarının 2014 sonu itibariyle 306 bin tona ulaştığını, bunun ülke ekonomisine katkısının ise 654 milyon liraya yükseldiğini bildiren Prof. Dr. Eroğlu, 2014 sonu itibarıyla ormanların 20 milyon 774 bin hektarının tapusunun alındığını vurguladı.

ORKÖY kapsamında orman köylülerine pek çok alanda destek verdiklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman köylümüze son 12 yılda 10 milyar TL gelir sağladıklarını söyledi.

Milli parklarla tarihimizi gelecek nesillere aktarıyoruz diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “ Gelibolu’da son 12 yılda şehitlikler ihya edildi. 7 Haziran 2012 tarihinde hizmete açılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi bugüne kadar 430.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Sarıkamış Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi inşa edilecek. 2015 yılı sonunda bitmesi planlanan 26 Ağustos İstiklal Tanıtım Merkezinin inşaat çalışması yüzde 30 seviyesine geldi.” diye konuştu.

“Susuz Şehrimiz Kalmadı”

Son 12 yılda işletmeye alınan 77 adet içmesuyu tesisi ile takriben 41 milyon kişiye ilave içmesuyu temin ettiklerini dike getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu susuz şehir bırakmadık dedi.

"Bizim Karşı Olduğumuz Vahşi Madenciliktir"

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlık tarafından verilen izinlerin bazen çok "abartıldığını" belirterek, ormanlardan verilen izinlerin orman alanlarının yüzde 2,2'si kadar olduğunu söyledi. Ormanlarda toplam 491 bin 164 hektar alanda, 72 bin 715 adet izin verildiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, izinlerin yüzde 37'sinin savunma ve ulaşım izni olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

"Madencilik yapılmasın mı? HES'lere, rüzgar santrallerine izin vermeyelim mi? Kum çakılı ithal mi edelim? Bu da mümkün değil. Biz, ormanları koruyacağız, büyüteceğiz ama ülkemizin ihtiyacı olan madeni de çıkaracağız ama vahşi madenciliğe karşıyız. Gerçekten usulüne göre yapılması, daha sonra o alanın kazanılması durumunda biz, onları destekleriz. Bizim karşı olduğumuz vahşi madenciliktir. Bu izinler aslında çok cüzi izinler, fazla değil. Şu anda maden izinleri, yüzde 0,2. Yani binde 2."

"Yangına Müdahale Süresi, 16 Dakikaya İndirildi"

Yapılan çalışmalar neticesinde yangına müdahale süresini 40 dakikadan 16 dakikaya indirdiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, bu süreyi 15 dakikaya indirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Prof. Dr. Eroğlu, "2003-2013 arasında yılda ortalama 10 bin 230 hektar alanda yangın oluyordu. 2014'te bu rakam 3 bin 113 hektara indi. Yangın başına zarar gören alan, 3,44 hektardan 1,45 hektara düşürüldü" diye konuştu.

"Uludağ Tekrar İnşa Edilecek"

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uludağ'ın baştan sona ele alındığını, kentsel dönüşüm başlatıldığını, koruma maksatlı imar planının 2011'de onaylandığını ve bu plana göre otel ve tesislerin tekrar inşa edileceğini söyledi. Bakanlığın ve DSİ'nin Uludağ'daki binalarının yıkıldığını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, bunun yanında, 3 tane tesis hariç, diğer kaçak tesislerin yıkıldığını, 3 tesisin de davalar bitince yıkılacağına işaret etti. Prof. Dr. Eroğlu, "Artık Uludağ'ı imarsız bir çivi dahi çakılamayacak noktaya getirdik" dedi.

“Hidroelektrik Enerjide Kapasite 82,8 Milyar kWh”

Türkiye'nin hidroelektrik enerji potansiyelinin yılda 168 milyar kilovatsaat olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, bunun 82,8 milyar kiloWatt.saatinin işletmede olduğunu belirtti. Prof. Dr. Eroğlu, "Niye bu HES'lere karşılar? HES'lerin tabiata zararı yok, taşkınları önlüyor, erozyonu önlüyor, elektrik üretiyoruz, temiz, yenilenebilir enerji... Biz, bunları yapınca yılda 11 milyar lira doğalgaz ithalatından tasarruf ettik, elektrik fiyatları aşırı artmadı çünkü bazı elektriğin diğer paydaşları HES'ler devreye girdikçe fiyatı yükseltemiyor, dolayısıyla HES'lere karşı tepkinin ana sebebi budur" diye konuştu.

2015-2019 Hedefleri

Prof. Dr. Eroğlu'nun açıkladığı Bakanlık hedeflerinden bazıları şöyle:

"* 2015'te, 250 milyon fidan toprakla buluşacaktır.

* 2015-2019 yılları arasını kapsayan 5 yılda, 1 milyar 250 milyon fidan toprakla buluşturulacak.

* 2015'te 330 milyon, 2019'da ise 340 milyon fidan üretilecek.

* 2016 sonuna kadar 3 bin 950 kilometre daha yol kenarı ağaçlandırılacak.

* Erozyonla taşınan toprak miktarı 2019'da 140 milyon tona indirilecektir.

* Milli park sayısı 2019'a kadar 39'dan 43'e, tabiat park sayısı ise 201'den 241'e çıkartılacak.

* 81 ilde belirlenen 527 doğa turizm alanını turizme kazandırmak için belirlenen faaliyetler hayata geçirilecek.

* 2019'a kadar 10 milyon 500 bin dekar arazi daha sulamaya açılacaktır. Böylece yıllık ilave 5 milyar lira zirai gelir artışı sağlanacak.

* 2019'da bütün şehirlerin 2053'e kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.

* Ilısu Barajı 2015'te, Silvan Barajı 2017'de, Yusufeli Barajı 2019'da tamamlanacak. 182 yeni baraj inşa edilecek.

* 2015'te GAP kapsamında 492 bin 842 hektar, 2019'da ise 1 milyon 58 bin hektar zirai alanı sulamaya açarak, GAP tamamlanacak.

* KKTC İçmesuyu Temini Projesi kapsamında, 20 Temmuz Barış Harekatının yıl dönümünde, Türkiye'den KKTC'ye su iletilecek.

* Ergene Nehri'nin suyu 2018'de uygun arıtmadan sonra sanayi ve sulamada kullanılabilecek.

2019'a kadar meteorolojik gözlem ağına 829 gözlem sistemi daha ilave edilecek ve meteorolojik tahminlerde isabet oranı 2019'da yüzde 92'ye çıkarılacak."

Sayın Bakanımız Prof.Dr.Veysel EROĞLU'nun 16 Ocak 2015 tarihinde düzenlediği basın toplantısını buradan dinleyebilirsiniz...

Kurtuluş Savaşı, 26 Ağustos İstiklal Tanıtım Merkezi’nde Yeniden Canlanacak…...

6 Ocak 2015

İnşaatı Devam Eden Merkez Bu Yılsonunda Tamamlanacak…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar’da inşa edilen ve yılsonunda tamamlanacak “İstiklal Tanıtım Merkezi” ile İstiklal Harbi ve Cumhuriyetimizin kuruluşu adeta yeniden canlandırılacak.

Temelini Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Atmıştı

Afyonkarahisar’da 26 Ağustos Tabiat Parkı içerisine inşa edilen, Büyük Taarruz ve Kurtuluş Savaşı’nın bütün gerçekliği ile anlatılmasını ve o günkü şartların çok daha iyi anlaşılmasını sağlayacak olan 26 Ağustos İstiklal Tanıtım Merkezi’nin temelini 18 Temmuz 2014 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu atmıştı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatı ve takipleri ile 2011 yılında planlama ve hazırlık çalışmalarına başlanan İstiklal Tanıtım Merkezi ile milli mücadele dönemi panoramik sunum tekniği ile ziyaretçilere anlatılacak.

Bu Yılsonunda Tamamlanacak

Projenin bu yılsonunda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu ise “İnşa ettiğimiz İstiklal Tanıtım Merkezi, özellikle gençlerimizin İstiklal Harbi’ni daha iyi anlaması ve kavraması açısından çok önemli bir rol üstlenecek. Türk Milletinin varlığını devam ettirebilmesi maksadıyla, kendisini tarih sahnesinden silmeye çalışan güçlere karşı ekonomik, siyasi, kültürel, askeri alanda vermiş olduğu topyekûn mücadele bu merkezde panoramik müze tekniğiyle anlatılacak” diye konuştu.

 

“Dünyada Böyle Bir Merkezin Örneği Çok Az”

Dünyada panoramik sunum tekniği kullanan böyle bir merkezin çok az örneğinin olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “ Bu merkezde İstiklal Harbi, yağlı boya tablolarla tasvir edilecek. Üç boyutlu resimler sesli olarak desteklenecek. Bu sayede burayı ziyaret edenler vatandaşlarımız Büyük Taarruzu, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni adeta o an yaşıyormuş gibi izleyebilecek, orada nasıl bir destan yazıldığını bütün ihtişamı ve trajedik boyutları ile görme şansı bulacak. Bu merkezle insanlarımız milli mücadelemizi adeta yeniden yaşayacak” dedi.

“Türkiye’nin İlk Üç Boyutlu Milli Mücadele Gösteri Merkezi”

Önemli tarihi hadiseleri ve zaferlerimizi görsel bir anlatımla kısa sürede temsil etmenin en etkili yolunun panoramik müze tekniği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, inşaatı devam eden Türkiye’nin ilk üç boyutlu milli mücadele gösteri merkezinin, geçmişi geleceğe taşımak bakımından büyük önem arz ettiğini de sözlerine ekledi

 

Ana Sayfa | Gayemiz | Yasal Uyarı | Yayın İlkeleri | Görev Alanlar

Kütükçü Alibey Caddesi No:4 06120 Kalaba, Keçiören ANKARA, TEL:+90 312 302 25 25 FAKS:+90 312 360 00 28
©MGM, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 1998-2017

TSE 9000 Bu site görme engelli dostudur